aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

Czołówka amerykańskiej 3. Armii generała Pattona w pościgu za tajemniczym konwojem spod znaku czarnego krzyża. 
2 maja Rajd Arado po raz pierwszy zawita w Kowarach. 

 

Największe w Polsce, mobilne wydarzenie o profilu historyczno-edukacyjnym, będące też jedną z głównych atrakcji sezonu turystycznego na Dolnym Śląsku, w tegoroczną majówkę dotrze także do Kowar. Jeden z komponentów rekonstrukcyjnych tworzących Rajd Arado 2015, 2 maja przed południem pojawi się przy budynku urzędu miasta oddając klimat ostatnich dni niemieckiego Schmiedeberg. 

 

Jako pierwsi, ok. godz. 9.00 do Kowar wjadą żołnierze niemieccy. Kawalkada pojazdów wojskowych w pośpiechu wpadnie ul. 1 maja. Zaaferowani żołnierze będą starali ukryć w okolicznych budynkach dokumenty związane z tajnymi technologiami, w tym, opracowywaną w najściślejszym sekrecie bombą atomową – ostatnim narzędziem w rękach narodowych socjalistów, które mogłoby odmienić niekorzystny dla III Rzeszy bieg wojny. 

 

O godz. 9.15 żołnierzy Wehrmachtu zaskoczy czołówka amerykańskiej 3. Armii generała Pattona, która wysforowawszy się znacznie naprzód, do tej pory nie niepokojona dotrze do Schmiedeberg. Na znak wystrzelonej w niebo racy, ze słynnych samochodów terenowych Dodge wysypie się piechota US Army. Po wymianie ognia z broni czterotaktowej i automatycznej Niemcy złożą broń. Czy do tego czasu uda się im ukryć bezcenne dla następców Adolfa Hitlera dokumenty i plany? Przekonamy się w pierwszą sobotę maja, między godz. 9.00 a 9.30. Po batalistycznej części pokazu przewidziana została prezentacja pojazdów biorących udział w przedsięwzięciu, uzbrojenia oraz umundurowania z czasów II wojny światowej. Całość opatrzona zostanie narracją historyczną, w której nie zabraknie wątków związanych z Kowarami AD 1945. 

 

Plan pokazu: 

 

2 maja 2015 r., godz. 9.00-9.30 ul. 1 Maja przed budynkiem urzędu miejskiego w Kowarach. 

 

Pojazdy historyczne biorące udział w pokazie: 

 

Niemiecki samochód ciężarowy Steyr; 

Niemiecki samochód ciężarowy Mercedes; 

Amerykańskie samochody terenowe Dodge; 

Niemiecki samochód terenowy Volkswagen Kűbelwagen; 

Niemiecki motocykl BMW R12. 

 

Plan godzinowy: 

 

Godz. 9.00 – Wjazd kolumny niemieckiej na ul. 1 Maja. 

Godz. 9.15 – Wjazd kolumny amerykańskiej na ul. 1 Maja. 

Godz. 9.30 – Zakończenie pokazu batalistycznego. 

Godz. 9.35-10.00 – Statyczna prezentacja pojazdów, uzbrojenia oraz umundurowania. 

Dodaj komentarz

Pamiętaj aby przestrzegać Regulaminu dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odswiez