aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. via PTSM-JR

W dniu 17 maja 2017 roku w wycieczce edukacyjnej do Karkonoskiego Centrum Edukacji Ekologicznej w Szklarskiej Porębie uczestniczyli uczniowie dwóch klas IV a oraz IV c ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamiennej Górze. Była to szósta z tegorocznych wycieczek edukacyjnych do Centrów Edukacji Ekologicznej dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry organizowanych przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Po przyjeździe autokarem „Zwiedzaczka” do Szklarskiej Poręby spotkali się z edukatorką KCEE – Ewą Leś, która zapoznały młodzież z tematyką i przebiegiem zaplanowanych zajęć oraz  zaprosiła uczniów na wspólną wędrówką leśnymi śnieżkami Karkonoszy.

Po wyjściu z budynku Centrum młodzi kamiennogórzanie stanęli obok stawu obserwując pływającą w rodzinę kaczek oraz poznali cenne informacje dotyczące ropuchy, którą pokazała im prowadząca zajęcia Ewa Leś. Mogli podziwiać także górski krajobraz Karkonoszy z górującą nad szklarską Porębą SZRENICĄ (1362 m.n.p.m)., a następnie powędrowali leśnymi ścieżkami w kierunku „ametystowej ścieżki”. Spacerując po leśnych dróżkach słuchali opowiadania prowadzącej o zmianach zachodzących w karkonoskim drzewostanie dochodząc do okazałego, rozłożystego buka, gdzie przez przystąpieniem do zasadniczej części zajęć mogli się posilić.

Następnie dowiedzieli się, że Karkonosze zbudowane są z granitów. Granit to skała składająca się z kwarców, skaleni potasowych oraz biotytów, który w zależności od składu mineralogicznego może różnić się barwą skały. Wśród różnych rodzajów kwarców różową barwą wyróżnia się ametyst. Minerały tego gatunku o ciemnym zabarwieniu należą do najcenniejszych minerałów.

Następnie uczniowie wraz z prowadzącą zajęcia Ewą Leś podeszli do płynącego opodal górskiego potoku i z dużym zaangażowaniem przystąpili do poszukiwania w nim ametystów. Na zakończenie tej części zajęć edukatorka KCCE pokazała i omówiła najcenniejsze znalezione przez niż egzemplarze oraz pozwoliła każdemu uczestnikowi zabrać ze sobą do domu po dwa wybrane przez nich ametysty.

W drodze powrotnej do budynku Karkonoskiego Centrum Edukacji Ekologicznej czwartoklasiści korzystając ze słonecznej pogody robili sobie pamiątkowe zdjęcia na tle zaśnieżonych jeszcze karkonoskich szczytów. Spacerując żółtym szlakiem turystycznym wypatrzyli m. in. przedstawicielkę środowiska wodnego – małą żabkę trawną oraz innych przedstawicieli płazów, o których mówiła im prowadząca zajęcia. Ponadto zobaczyli drzewo z licznymi dziuplami dzięciołów oraz martwe elementy drzewa np. pień, które stają się wtedy źródłem pożywienia dla licznych przedstawicieli leśnej drobnej fauny rozpoczynając w ten sposób swoje „drugie życie”..  

Po dojściu do granitowej grupy skalnej zrobili sobie wspólne, pamiątkowe zdjęcie z prowadzącą zajęcia edukacyjne Ewą Leś, a po dojściu do budynku Centrum i pożegnaniu się z nią znaleźli jeszcze chwilę czasu na pamiątkowe zakupy oraz zapoznanie się z dotykową makietą Karkonoszy.

Na zakończenie wycieczki do Szklarskiej Poręby zatrzymali się przy parkingu obok Wodospadu Szklarki, gdzie mogli spróbować smakowitych oscypków oraz dokonać upominkowych zakupów. Pełni niezapomnianych wrażeń oraz nowych wiadomości o Karkonoszach – najwyższym paśmie górskim Sudetów autokarem powrócili do Kamiennej Góry.
Opiekunami młodzieży byli: Elżbieta Fijał i Anna Kalisiewicz – wychowawczyni klasy, Wioletta Nowak - rodzic oraz Jerzy Rubach – Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

REKLAMA