aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. via PTSM-JR

W dniu 27 maja 2017 roku członkowie Szkolnego Koła PTSM „Kompasik” przy Szkole Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze wybrali się na pierwszą w tym roku kalendarzowym wycieczkę szlakami turystycznymi. Młodzi miłośnicy turystyki pieszej wzięli udział w cyklu wycieczek krajoznawczo-przyrodniczych ph. „W harmonii  przyrodą”, który jest organizowany dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Po spotkaniu się obok swojej szkoły wyruszyli żwawo aleją wysadzaną starymi lipami, która była niegdyś zwana „Aleją Beuchela” głównego donatora wybudowanego w latach 1709-1720 Kościoła Łaski. Na zwieńczeniu portalu głównego wejścia do kościoła znajduje się napis „Elias von Beuchel Anno 1720”. Obok kościoła zobaczyli także zbudowaną w 1783 r. kaplicę grobową rodziny kupców i fabrykantów Engmannów i Methnerów. Stąd podeszli na zbocza Góry Parkowej gdzie znajduje się pomnik upamiętniający wojnę prusko-austriacką w 1866 r. Ufundowany przez ówczesny powiat kamiennogórski i ustawiony na miejscu nieistniejącego cmentarza, gdzie pochowano 99-ciu żołnierzy obu stron zmarłych w wyniku odniesionych ran w bitwach koło Trutnowa w dniach 27-28 czerwca. Następnie, częściowo ścieżką przyrodniczą opisującą na tablicach gatunki drzew rosnące na Górze Parkowej, skierowali się do pomnika upamiętniającego ofiary filii Obozu Pracy „Gross-Rosen” działającego na terenie naszego miasta od 16 lipca 1944 r. do 9 maja 1945 r.   Pomnik został postawiony w 1934 r. i upamiętniał żołnierzy, mieszkańców miasta poległych w czasie I wojny światowej.

Stąd żółtym szlakiem turystycznym oraz biegnącą wspólnie z nim zielono znakowaną ścieżką dydaktyczną żwawo powędrowali przez Górę Kościelną (514 m.n.p.m), a następnie zboczem Długosza dotarli do Betlejem, gdzie obok drewnianego Pawilonu Opatów na wodzie z końca XVII w. zrobili sobie krótki odpoczynek. Znajduje się tutaj również Kaplica Narodzenia Pańskiego, która jest jedną z 32-ch stacji Kalwarii Krzeszowskiej. Teren, po którym wędrowali członkowie „Kompasika” objęty jest ochroną prawną jako Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk „Natura 2000” Góry Kamienne. Do Krzeszowa doprowadził ich czerwono-żółto znakowany szlak turystyczny, a czas oczekiwania na wejście do Kina za Rogiem umilili sobie pobytem na placu zabaw.  

Po obejrzeniu w znajdującym się w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym Gminy Kamienna Góra „Kinie za Rogiem” filmu „Jak pomóc mamie” znaleźli jeszcze czas na konsumpcję lodów lub frytek. Z parkingu do Kamiennej Góry powrócili w wesołych nastrojach busem „Zwiedzaczka”. Była to Jubileuszowa 30-sta sobotnia wycieczka Szkolnego Koła Turystyczno-Krajoznawczego „Kompasik”, który swoją działalność zainaugurował  6 października 2012 r.

Młodzi turyści zdobyli ponadto w trakcie wycieczki po 11 pkt. do Górskiej Odznaki Turystycznej oraz po 15 pkt do Odznaki Turysta Przyrodnik.

Opiekę nad młodymi wędrowcami górskimi sprawowała Emilia Nieczyperowicz – opiekun koła, a uczestników jubileuszowej wycieczki poprowadził Jerzy Rubach – Przodownik Turystyki Górskiej i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

REKLAMA

ds21