aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. via PTSM-JR

W dniu 5 czerwca 2017 roku uczniowie dwóch klas – III b oraz III c ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze uczestniczyli w swojej pierwszej tegorocznej wycieczce w ramach cyklu wycieczek krajoznawczo-przyrodniczych „Poznajemy zabytki i obiekty przyrody”, który jest organizowany dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Korzystając z piękniej słonecznej pogody kamiennogórscy trzecioklasiści wybrali się autokarem „Zwiedzaczka” do Łącznej, gdzie znajduje się bardzo ciekawy ogród zoologiczny ZOO Farma. Na obszarze 15 ha. w zadbanych, przestronnych boksach można zobaczyć różnorodne ptaki, lemury, strusie, jeżozwierze, surykatki, serwale, tygrys bengalski, ostronosy, dzioborożce, zwierzęta kopytne, wilki polarne, jelenie oraz małpy (makak japoński). Na początek kamiennogórscy trzecioklasiści dowiedzieli się pracownika ZOO Farmy jak należy się poruszać po terenie ogrodu oraz jak należy zachowywać się oglądając poszczególne gatunki ptaków i zwierząt, gdyż niektóre z nich przy niewłaściwym zachowywaniu się mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi o czym przypominają stosowne tablice informacyjne.

Po odpoczynku pod wiatą oraz zjedzeniem drugiego śniadania żwawo wyruszyli wewnętrznymi ścieżkami na poznawanie różnorodnych zwierząt i ptaków, w tym bardzo wielu egzotycznych gatunków. Poznanie poszczególnych mieszkańców ZOO Farmy w Łącznej – interesującego ogrodu zoologicznego w znakomity sposób umożliwiają ciekawe tablice informacyjne o poszczególnych gatunkach, z których oprócz nazwy gatunku możemy dowiedzieć się do jakiego rzędu, rodziny i podrodziny należą oglądane zwierzęta i ptaki. Ponadto można dowiedzieć się o ich osiąganych, wymiarach, spożywanym pokarmie, trybie oraz długości życia, a także życia rozrodzie. Z opisu możemy poznać również naturalne środowisko ich bytowania przedstawione ponadto na ilustracjach poszczególnych kontynentów. Kilka innych ciekawych informacji można przeczytać o rysiach – największych europejskich przedstawicielach kotowatych oraz o wilkach – uważanych za agresywne zwierzęta. W Polsce wilki od 1998 r. objęte są ścisłą ochroną gatunkową, a spotkanie z nimi jest mało prawdopodobne, gdyż jako płochliwe zwierzę unika kontaktu z człowiekiem.

Po poznaniu wszystkich aktualnie mieszkających w ogrodzie zoologicznym ptaków oraz zwierząt wszyscy uczestnicy wycieczki przyrodniczej powrócili do wiaty z grillem, gdzie gospodarze rozpalili dla nich ognisko, mogli przystąpić do pieczenia przywiezionych przez siebie kiełbasek oraz dokonywania zakupów lodów, napojów oraz różnych pamiątek. Ponadto wszyscy chętni mogli skorzystać z przejażdżki kucykiem o imieniu „Łatek”, a inni w tym czasie bawili się na przystosowanym do tego celu obszernym terenie rekreacyjnym.

Na zakończenie swojego pierwszego, w większości uczestników, ale interesującego pobytu w ZOO Farmie, kamiennogórscy miłośnicy przyrody zrobili sobie pamiątkowe, wspólne zdjęcie i udali się na parking, na którym oczekiwał na nich autokar „Zwiedzaczka”.  

Stąd w wesołych powycieczkowych nastrojach, pełni nowych informacji o ptakach oraz zwierzętach, a także niesamowitych wrażeń z pobytu w Łącznej powrócili do swojej szkoły. Bardzo wielu z nich deklarowało powrót do ZOO Farmy z rodzicami.  

Opiekę nad młodymi przyrodnikami sprawowali: Anna Chamot i Barbara Hnisdiłów – wychowawczynie klas oraz Monika Czyż i Agnieszka Urban – rodzice, a uczestników wycieczki poprowadził Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego oraz Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

REKLAMA

ds21