aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. PTSM-JR

W dniu 10 czerwca 2017 roku członkowie dwóch Szkolnych Kółek Turystycznych działających przy kamiennogórskich szkołach podstawowych wybrali się po raz pierwszy na wspólną sobotnią wyprawę szlakami turystycznymi Rudaw Janowickich. Młodzi miłośnicy turystyki pieszej wzięli udział w cyklu wycieczek krajoznawczo-przyrodniczych ph. „W harmonii przyrodą”, który jest organizowany dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

Aktualizacja 26.06.2017
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii

Oryginalna informacja

Po przyjeździe do Janowic Wielkich uczestnicy wyprawy przez Rudawy Janowickie zapoznali się z przebiegiem trasy wycieczki i POMNIKOWĄ ALEJĄ WYSADZANĄ JARZĘBAMI SZWEDZKIMI wyruszyli żółty szlakiem turystyczny na ostatnią w tym roku szkolnym sobotnią wędrówkę po RUDAWSKIM PARKU KRAJOBRAZOWYM, który został utworzony 16 listopada 1989 r. na powierzchni 15.705 ha wraz z otuliną (obszarem ochronnym) 6.600 ha. Ponadto Rudawy Janowickie zostały objęte inną formą prawnej ochrony przyrody jako SPECJALNY OBSZAR OCHRONY SIEDLISK „NATURA 2000” – RUDAWY JANOWICKIE. Jest to niewielkie (18 km długości) i niewysokie pasmo górskie w Sudetach Zachodnich, którego najwyższym szczytem jest Skalnik (945 m.n.p.m). Po dojściu lo lasu, asfaltową dróżką biegnącą wzdłuż potoku Janówka żwawo powędrowali ŚCIEŻKĄ EDUKACYJNO-PRZYRODNICZĄ „JANOWICE – BOLCZÓW” docierając do stojącej przy zielonym szlaku na Zamek Bolczów drewnianej wiaty, gdzie zrobili sobie pierwszy odpoczynek.

Spacerując żółto znakowanym szlakiem turystycznym mogli oglądać mijane po drodze liczne granitowe skałki. Po dojściu do Polany Mniszkowskiej (711 m.n.p.m) i krótkim odpoczynku za żółto-niebieskimi znakami turystycznymi wyruszyli w kierunku najwyższego na trasie sobotniej wycieczki wzniesienia – WOŁEK (878m.n.p.m.), który przywitał ich pierwszymi podczas sobotniej wycieczki niewielkimi opadami deszczu. Po trudach wspinania się na Wołek młodzi turyści zrobili sobie dłuższy odpoczynek, a tuż przed wyruszeniem w dalszą wędrówkę wspólne pamiątkowe zdjęcie. Następnie żółtym szlakiem zeszli na Przełęcz Rędzińską (727 m.n.p.m), gdzie trwały przygotowania do imprezy plenerowej. Po wyruszeniu w dalszą drogę zobaczyli postawiony w 2000 roku metalowy Krzyż Milenijny i po opuszczeniu drogi asfaltowej żółtym szlakiem kontynuowali swoją wędrówkę w kierunku WIELKIEJ KOPY (871 m.n.p.m). Po spotkaniu niebiesko znakowanej ścieżki rowerowej postanowili dość nią do Raszowa. W górnej części wsi w XV-wiecznym kościele znajduje się kaplica - Mauzoleum Schaffgotschów – z linii kamiennogórskiej, którzy w XVI wieku wybudowali PAŁAC KREPPELHOF (Grodztwo). Kamiennogórscy młodzi miłośnicy aktywnego wypoczynku na łonie natury znaleźli jeszcze czas na wizytę w miejscowym sklepie oraz lody. Stąd obok kamiennego krzyża z piaskowca, pamiątki dawnego prawa karnego, za żółto czerwonymi znakami turystycznymi dotarli do Kamiennej Góry, gdzie zakończyli swoją ośmiogodzinną, udaną wycieczkę, w trakcie której przeszli ogółem 20 kilometrów.

Każdy z uczestników wycieczki zdobył po 24 pkt. do Górskiej Odznaki Turystycznej oraz po 13 pkt. do Odznaki Turysta Przyrodnik. W trakcie wycieczki Wiktoria Czuba wypełniła normę na Górską Odznakę Turystyczną w stopniu małym srebrnym, w stopniu małym brązowym Bartosz Pawlak i Bartosz Zieleń, a w stopniu popularnym Adrianna Gucwa, Michał Nawrocki i Bartosz Płuciennik. Natomiast normę na ,odznakę Turysta Przyrodnik w stopniu popularnym wypełniły Nikola Mongiało, Nikola Skoczeń oraz Julia Słowińska.

Opiekunami wycieczki byli: Sylwia Czerwińska – opiekun SKT-P przy SP nr 2 i Emilia Nieczyperowicz – opiekun SKKT „Kompasik” przy SP nr 1 oraz Jerzy Rubach – Przodownik Turystyki Górskiej i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

REKLAMA

ds21