aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. PTSM-JR

W dniu 12 czerwca 2017 roku uczniowie dwóch klas II a i II d ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze wzięli udział w kolejnej wycieczce w ramach cyklu wycieczek edukacyjnych do Ośrodków Edukacji Ekologicznej. Zajęcia edukacyjne zostały przeprowadzone przez edukatorkę Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu” Monikę Grajek-Trześniowską. Była to dziesiąta z tegorocznego cyklu wycieczek organizowanego przez Zarząd Oddziału PTSM w Kamiennej Górze dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry organizowanego przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

Aktualizacja 26.06.2017.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

 

Oryginalna informacja
Po przyjeździe autokarem „Zwiedzaczka” do Myśliborza mali kamiennogórzanie w świetlicy Centrum mieli czas na odpoczynek oraz zjedzenie drugiego śniadania. Następnie przed budynkiem spotkali się z prowadzącą zajęcia edukacyjne Moniką Grajek-Trześniowską, która zapoznała ich z tematyką zajęć terenowych. Drugoklasiści przystąpili do zajęć podzieleni na 3-4-osobowe zespoły. Każdy z zespołów otrzymał przewodnik do rozpoznawania roślin, kartę pracy oraz ołówek i tak wyposażeni żwawo wyruszyli w trasę na rozpoznawanie roślin zielnych i runa leśnego przy pomocy przewodników. Teren po którym spacerowali objęty jest ochroną prawną jako PARK KRAJOBRAZOWY „CHEŁMY” i został utworzony w 1992 r. o powierzchni 15.991 ha oraz otuliną o powierzchni 12.470 ha. Na początku przyrodniczego spaceru zobaczyli okazałe kasztanowce. To aleja na której rośnie 27 kasztanowców objętych ochroną prawną jako POMNIKI PRZYRODY. Zatrzymując się we wskazanych przez prowadzące zajęcia edukacyjne stanowiska wiosennych roślin mali przyrodnicy uczyli się zasad korzystania z przewodnika wyszukując w nim zdjęcie kwiatka, a następnie odczytywali jego nazwę. Prawidłowość rozpoznania rośliny potwierdzała edukatorka, a uczestnicy zajęć przyrodniczych na łonie natury wpisywali jej nazwę oraz barwę płatków do karty pracy. Wśród licznych roślinnych zwiastunów wiosny zostały przez nich rozpoznane i prawidłowo nazwane m. in.: barwinek pospolity, bodziszek cuchnący, dąbrówka rozłogowa, gajowiec żółty, jaskier owłosiony, jasnota purpurowa, przytulia biała, śnieżyca wiosenna oraz zawilec. W trakcie zajęć spacerując PRZYRODNICZĄ ŚCIEŻKĄ DYDAKTYCZNĄ „WĄWÓZ MYŚLIBORSKI” mali adepci przyrody dowiedzieli się o jednej z form ochrony przyrody w Polsce jakim jest REZERWAT PRZYRODY „WĄWÓZ MYŚLIBORSKI” oraz zasadach zachowania się na jego terenie. Wszystkie zespoły z wielkim zaangażowaniem rozpoznawały mijane w trakcie przyrodniczego spaceru rośliny oraz odczytywały ich nazwy pod wyszukanymi w przewodniku ich zdjęciami. W trakcie leśnej wędrówki doliną Jawornika drugoklasiści dotarli do rzadko rosnącego na naszych terenach drzewa iglastego, którego igiełki pachną owocami – daglezji oraz uczestniczyli w bardzo interesującej zabawie ruchowej „poszukiwanie leśnych skarbów” wyszukując wokół daglezji m. in. „coś puszystego”, „coś zimnego”, „coś zimnego” lub „coś ważnego dla przyrody” chowając je do woreczków otrzymanych od prowadzącej zajęcia. Następnie z ochotę przystąpiły do kolejnego przyrodniczego zadania jakim było stworzenie „obrazu z darów natury” – gałązek, liści, patyczków oraz szyszek - a rezultaty ich prac zespołowych były bardzo ciekawe i wysoko ocenione przez prowadzącą zajęcia Monikę Grajek-Trześniowską. Wędrując ścieżką dydaktyczną dotarli do Maczugi, ciekawej skałki, ostańca denudacyjnego, zbudowanej z zieleńców, która powstała w wyniku procesu wietrzenia.

Stąd powrócili na teren Ośrodka Edukacyjnego „Salamandra”, gdzie oczekując na pieczone na grilli smakowite kiełbaski uczestniczyli w kolejnych zajęciach – wykonaniu bransoletki z kwiatków polnych oraz obserwowaniu różnych owadów pod mikroskopami. Każdy z uczestników przyrodniczej wyprawy do Myśliborza otrzymał od Moniki Grajek-Trześniowskiej po dwa upominki za swoje zaangażowanie oraz wzorowe zachowanie podczas zajęć.

Po zjedzeniu przez nich smakowitych kiełbasek na zakończenie pobytu w Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” uczestnicy terenowej lekcji przyrody zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie z prowadzącą zajęcia edukacyjne Monikę Grajek-Trześniowską pełni powycieczkowych wrażeń z wesołymi humorami autokarem powrócili do Kamiennej Góry.

Ponadto uczestnicy wycieczki aktywnie zdobywający odznakę TURYSTA PRZYRODNIK zdobyli po 18 punktów do tej odznaki..
Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowali: Małgorzata Bąk i Paulina Kuliś – nauczycielki, Edyta Cygal, Urszula Herman, Barbara Siąkała, Marcin Tadeusz - rodzice oraz Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

 

REKLAMA

ds21