aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. PTSM-JR

W dniu 14 czerwca 2017 roku uczniowie klasy V b ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamiennej Górze wybrali się na wycieczkę edukacyjną w ramach „Cykl imprez turystyczno-krajoznawczych dla młodzieży szkolnej z terenu powiatu kamiennogórskiego” organizowany przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze Zajęcia edukacyjne zostały przeprowadzone przez edukatorkę Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych Oddział w Wałbrzychu Aleksandrę Halewicz. Cykl wycieczek do Ośrodków Edukacji Ekologicznej organizowany jest przy wsparciu finansowym Powiatu Kamiennogórskiego.

 

Po przyjeździe busem „Zwiedzaczka” pod Palmiarnię młodzi kamiennogórzanie spotkali się z prowadzącą zajęcia edukacyjne Aleksandrą Halewicz, która umówiła się z nimi na spotkanie obok bramy wjazdowej do Zamku Książ. Uczestnicy wycieczki przyrodniczej żwawo powędrowali Aleją Rodziny Hochbergów mijając po drodze POMNIKOWĄ ALEJĘ KASZTANOWCÓW wchodząc na teren KSIĄŻAŃSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO utworzonego w 1981 r na obszarze 3.155,4 ha. Jest on jednym z 12-stu parków krajobrazowych na terenie województwa dolnośląskiego, których najważniejszymi funkcjami jest ochrona przyrody i krajobrazu, a także funkcje turystyczne i edukacyjne. Po dojściu do zamkowej bramy ponownie spotkali się z Aleksandrą Halewicz, która zapoznała ich z przebiegiem terenowych zajęć przebiegających głównie na szlaku przyrodniczo-edukacyjnym „Ścieżka Hochbergów”. Po przekroczeniu bramy wjazdowej do Zamku Książ ich wzrok przykuły kwitnące rododendrony pod którymi zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia. Po odpoczynku przeznaczonym na zjedzenie drugiego śniadania przez kordegardę weszli na główny dziedziniec Zamku Książ, a prowadząca zapoznała ich z jego historią. Zamek został wybudowany pod koniec XIII w. przez Bolka I Surowego przeznaczając go na swoją siedzibę. Stanowił on ważne ogniwo w łańcuchu obronnym księstwa świdnicko-jaworskiego i ziębickiego, w skład którego wchodziło osiem zamków usytuowanych na północnym krańcu Sudetów. Od 1509 r. aż do rozpoczęcia II wojny światowej był własnością niemieckiego rodu arystokratycznego von Hochbergów pochodzących z Miśni. Jedną z najbardziej interesujących postaci w historii zamku była księżna Maria Teresa Olivia Hochberg von Ples zwana Daisy (Stokrotka), żona Jana Henryka XV Hochberga. która spędziła w nim 50 lat swojego życia. Zawdzięczany jej ostatnią wielką przebudowę zamku, powstanie palmiarni, przebudowę zamkowych tarasów oraz sprowadzenie do Książa wielu cennych roślin, w tym różaneczników i azalii. W 1941 r. zamek zajęli hitlerowcy, którzy z polecenia Adolfa Hitlera przebudowywali go dla celów wojskowych. Księżnej Daisy pozwolono mieszkać w pałacu przy ul. Zamkowej. Księżna Daisy zmarła w 1943 r. w wieku 70 lat., ale miejsce jej pochówku nie jest znane.

Stąd podeszli do punktu widokowego zlokalizowanego na Skale Olbrzyma, z którego można podziwiać ZAMEK KSIĄŻ. Następnie rozpoczęli wędrówkę 4,5-kilometrywym SZLAKIEM PRZYRODNICZO-EDUKACYJNYM „ŚCIEŻKA HOCHBERGÓW” usytuowanym w niezwykle cennym przyrodniczo i kulturowo REZERWACIE PRZYRODY PRZEŁOMY POD KSIĄŻEM”. Na wyjątkowo malowniczej trasie przez Przełom Pełcznicy i Zamek Książ znajdują się nowe mostki, platforma widokowa oraz przystanki z tablicami edukacyjnymi dla turystów. Ściany wąwozu Pełcznicy, wznoszą się do 100 metrów wysokości i tworzą kilkudziesięciometrowe przepaści z porastającym je starym lasem mieszanym. Słuchając opowiadania prowadzącej o walorach przyrodniczych dotarli do ruin Zamku Stary Książ. Jest to relikt średniowiecznego zamku, przekształconego w końcu XVIII w. na romantyczne ruiny dla Jana Henryka VI Hochberga. Na jednej ze ścian ruin rozpina swe konary BLUSZCZ POSPOLITY – POMNIK PRZYRODY o obwodzie pnia 30 cm. Z platformy widokowej roztacza się wspaniały widok na Zamek Książ i Wąwóz Pełcznicy. Spacerując zielonym Szlakiem Zamków Piastowskich dotarli do „zapomnianego pomnika” na małej wysepce, a następnie do okazałego CISA POSPOLITEGO „BOLKO” – POMNIKA PRZYRODY, najokazalszego cisa na terenie parku krajobrazowego. Drzewo liczy sobie od 400 do 600 lat, a w obwodzie pnia 285 cm. Zainteresowało ich również jedno z wejść do tajemniczego tunelu powstałego podczas II wojny światowej.

Na zakończenie wycieczki przyrodniczej po Książańskim Parku Krajobrazowym spacerując kolejną POMNIKOWĄ ALEJĄ LIPOWĄ, na której rośnie aż 275 okazałych lip drobnolistnych, doszli do ŚCIEŻKI PRZYRODNICZO-EDUKACYJNEJ „DOLINA RÓŻANECZNIKÓW”, gdzie na drzewach zobaczyli m. in. budki lęgowe dla nietoperzy i dzięciołów, a następnie dotarli do miejsca, gdzie czekało już na nich rozpalone przez pracowników Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych ognisko i z ochotą przystąpili do pieczenia smakowitych kiełbasek oraz bułek lub chleba w specjalnie do tego celu przystosowanym terenie z funkcjonalną wiatą.

Po podziękowaniu za ciekawe zajęć i mile spędzony czas na łonie natury pożegnali się z ALeksandrą HALEWICZ i za czarnymi znakami turystycznymi skierowali się do Świebodzic. Po opuszczeniu Książańskiego Parku Krajobrazowego przez Bramę Lwów podeszli na parking TESCO, skąd busem „Zwiedzaczka” w wesołych nastrojach pełni niezapomnianych wrażeń z wycieczki powrócili do Kamiennej Góry.

Ponadto uczestnicy wycieczki aktywnie zdobywający odznaki turystyczno-krajoznawcze zdobyli po 12 pkt do Górskiej Odznaki Turystycznej, po 32 pkt do odznaki Turysta Przyrodnik oraz po 5 pkt do Regionalnej Odznaki Krajoznawczej. Natomiast normę na odznakę Turysta Przyrodnik w stopniu małym brązowym wypełniła Katarzyna Szewczyk.

Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowali: Sylwia Czerwińska – wychowawczyni klasy, oraz Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

fot. PTSM-JR

 

REKLAMA

ds21