Drukuj
fot. PTSM-JR

W dniu 28 września 2017 roku uczniowie klasy VI f ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze uczestniczyli w wycieczce krajoznawczo-przyrodniczej w ramach cyklu „W harmonii z przyrodą”. Cykl ten organizowany jest dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Wykorzystując zdecydowaną poprawę pogody postanowili poznać Góry Sokole. Po przyjeździe busem „Zwiedzaczka” na Przełęcz Karpnicką (475 m.n.p.m.) rozpoczęli swoją wędrówkę ŚCIEŻKĄ DYDAKTYCZNĄ „W POSZUKIWANIU SOKOŁA WĘDROWNEGO”, która towarzyszyła im podczas poznawania tej części Rudaw Janowickich. Na ścieżce dydaktycznej umieszczono siedem tablic informacyjnych, które pomagają w poznaniu historii, flory, fauny oraz budowy geologicznej tego ciekawego pasma górskiego z niezliczoną ilością granitowych skałek. Najbardziej znane wzniesienia Gór Sokolich – Sokolik (642 m.n.p.m.) oraz Krzyżna Góra (654 m.n.p.m.), które stanowią doskonałe punkty widokowe. Idąc niebiesko-żółtymi znakami turystycznymi dotarli do drewnianego schroniska „Szwajcarka” wybudowanego w 1823 r., jako leśniczówka, w stylu tyrolskim przez Wilhelma Hohenzollerna, który urządził tu romantyczną trasę spacerową. Przy schronisku rośnie okazała LIPA DROBNOLISTNA – POMNIK PRZYRODY. Stąd czerwonym szlakiem powędrowali w kierunku Sokolika, a na jego szczyt weszli ślimakowymi, metalowymi schodami. Trudy wędrówki wynagrodził jeden z najpiękniejszych widoków na Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie oraz najwyższe w Sudetach Karkonosze. W drodze powrotnej przystanęli przy jednej z tablic informacyjnych na Przełączce przypominając sobie informację dotyczącą porostów. Po dojściu do Husyckich Skał i krótkim odpoczynku rozpoczęli wspinaczkę czarnym szlakiem na najwyższy szczyt Sokolich Gór – Krzyżną Górę (654 m.n.p.m.). Nazwa szczytu związana jest z umieszczonym na nim 7-metrowym żeliwnym krzyżem ustawionym z inicjatywy księżnej Prus Marianny w 1832 r. Radość ze zdobycia szczytu oraz piękno krajobrazu Karkonoszy były ważniejsze od zmęczenia związanego z trudnym podejściem. Po odpoczynku zeszli przez Husyckie Skały na polanę obok schroniska „Szwajcarka”. Sokole Góry swoją nazwę biorą od przypuszczalnej obecności sokoła wędrownego stwierdzonej już przez księcia Henryka Brodatego.

Po zrobieniu sobie wspólnego zdjęcia ze schroniskiem „Szwajcarka” w tle wyruszyli niebiesko-zielonymi znakami turystycznymi w kierunku Rozdroża pod Jańską Górą. Podczas spaceru część z nich aktywnie zbierała rosnące na poboczach grzyby. Na Rozdrożu pod Jańską Górą zrobili sobie ostatni odpoczynek i zielonym szlakiem turystycznym leśnymi ścieżkami dotarli do malowniczej grupy skalnej Krowiarki wznoszące się w dolinie Janówki. Stąd żółtym szlakiem turystycznym oraz biegnącą równolegle ŚCIEŻKĄ EDUKACYJNO-PRZYRODNICŻĄ „JANOWICE – BOLCZÓW” z licznymi tablicami tematycznymi, na których są opisane walory przyrodnicze i krajobrazowe Rudaw Janowickich dotarli do Janowic Wielkich. Do celu swojej przyrodniczej wyprawy szlakami RUDAWSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO utworzonego w 1989 r. doprowadziła ich ALEJA 80 JARZĄBÓW SZWEDZKICH - POMNIK PRZYRODY

Po dojściu do budynku PKP busem „Zwiedzaczka” zadowoleni i pełni powycieczkowych wrażeń powrócili do Kamiennej Góry kończąc ją obok swojej szkoły.

Podczas turystycznej wyprawy w Rudawy Janowickie wszyscy jej uczestnicy zdobyli po 21 pkt. do Górskiej Odznaki Turystycznej, po 21 pkt. do odznaki Turysta Przyrodnik oraz do 2 punktów na Regionalną Odznakę Krajoznawczą. W trakcie wycieczki normę na Górską Odznakę Turystyczną w stopniu popularnym (co najmniej 60 pkt.) wypełnili Bartłomiej Polewski, Damian Prokopowicz, Bartosz Obidowski i Patryk Olczak. Normę na odznakę Turysta Przyrodnik w stopniu małym brązowym (co najmniej 75 pkt.) wypełnili Amelia Lembowicz, Ewa Tadeusz, Emilia Kopaczewska, Rafał Koralewski, Kinga Skrzydlewska i Jakub Gądek, a w stopniu popularnym (co najmniej 50 pkt.) normę wypełnili Patryk Olczak, Damian Prokopowicz oraz Seweryn Urbanek.

Opiekunami młodzieży byli Ewa Skotarczak – wychowawczyni klasy oraz Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego, Przodownik Turystyki Górskiej i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.