Drukuj
fot. via PTSM-JR

W dniu 29 września 2017 roku na jesienną wycieczkę w Rudawy Janowickie wybrali się uczniowie dwóch klas III e oraz III f ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze Tropiciele przyrody uczestniczyli w cyklu wycieczek krajoznawczo-przyrodniczych „Poznajemy zabytki i obiekty przyrody”. Cykl organizowany jest dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Mali Tropiciele Przyrody, korzystając z pięknej, słonecznej pogody, dojechali autokarem „Zwiedzaczka” do Wieściszowic skąd rozpoczęli swoją przyrodniczą wyprawę, której celem było poznanie malowniczych Kolorowych Jeziorek. Na zboczu Wielkiej Kopy leżą cztery malownicze jeziorka - Żółte, Purpurowe, Błękitne i Zielony Stawek, które utworzyła woda wypełniająca wyrobiska pokopalniane, a mali przyrodnicy poznali trzy pierwsze z nich.

Po przekroczeniu bramy wejściowej na teren Rudawskiego Parku Krajobrazowego utworzonego 16 listopada 1989 r. na obszarze 15705 ha. dotarli do miejsca wypoczynku gdzie mieli możliwość zjedzenia drugiego śniadania, a jedna z klas urządziła sobie „Dzień Chłopaka”.. Następnie zielonym szlakiem turystycznym powędrowali w kierunku Błękitnego Jeziorka. Przed dotarciem do niego zatrzymali się przed jedną z tablic informacyjnych ścieżki edukacyjnej „Kolorowe Jeziorka”, z której dowiedzieli się, że w dawnych sztolniach pokopalnianych Rudaw Janowickich występuj 14 gatunków nietoperzy m. in. nocek duży jeden z największych krajowych nietoperzy. Po dotarciu na polanę koło Błękitnego Jeziorka położonego na wysokości 635 m.n.p.m. dowiedzieli się, że powstało ono w wyrobisku po kopalni „Nowe Szczęście” eksploatującej złoża łupków serycytowych, które zawierały 26% pirytu. Piryt, który ze względu na swoją barwę nazywany jest „złotem głupców” był następnie przerabiany na kwas siarkowy w zakładzie chemicznym w Wieściszowicach. Jego kolor związany jest ze związkiem miedzi, a w zależności od warunków pogodowych przybiera ono także kolor szmaragdowy.

Po odpoczynku, za zielonym szlakiem turystycznym oraz przebiegającą po nim ścieżką edukacyjną „Kolorowe Jeziorka” skierowali sią w drogę powrotną do Purpurowego Jeziorka. Podczas spaceru poznawali podstawowe zasady znakowania szlaków turystycznych oraz zobaczyli jak oznakowane są ścieżka dydaktyczna oraz ścieżka spacerowa. Ścieżka edukacyjna powstała w 2014 r. w wyniku współpracy jednostek bezpośrednio związanych z terenem Kolorowych Jeziorek tj. Nadleśnictwa Kamienna Góra, Gminy Marciszów, dzierżawcy terenu Kolorowych Jeziorek oraz Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych Oddział Jelenia Góra. Dzięki systemowi tablic informacyjnych wędrujący nią turyści poznają wartości charakterystyczne dla parków krajobrazowych, które są tutaj na wyciągnięcie ręki – zarówno przyrodnicze, historyczne, kulturowe, jak i walory krajobrazowe i dlatego młodzi miłośnicy turystyki pieszej bardzo chętnie odwiedzają to urokliwe miejsce.

Na zakończenie swojego pobytu w Rudawskim Parku Krajobrazowym zobaczyli kolejne dwa jeziorka - Purpurowe Jeziorko i Żółte Jeziorko, które powstały w wyrobiskach uruchomionej w 1785 r. kopalni „Nadzieja” eksploatującej złoża łupków pirytonośnych. Oba jeziorka położone są na wysokości 560 m.n.p.m. Wyrobisko pokopalniane wypełniła woda, którą związki żelaza zabarwiły kolor czerwony. Natomiast Żółte Jeziorko jest najmłodszym z jeziorek powstałych pośród pokopalnianych hałd, a jego historia jest powiązana z historią Purpurowego Jeziorka. Po zwiedzeniu terenów wokół jeziorek oraz zrobieniu sobie ostatnich pamiątkowych zdjęć z bardzo udanej przyrodniczej pieszej wyprawy po Kolorowych Jeziorkach dotarli do przystanku PKS w Wieściszowicach i autokarem „Zwiedzaczka” zadowoleni i pełni powycieczkowych wrażeń w wesołych nastrojach powrócili do Kamiennej Góry

W trakcie wycieczki kamiennogórscy tropiciele przyrody naszego regionu poznali zasady oznaczania ścieżek edukacyjnych i spacerowych, które pomagają w poznawaniu walorów przyrodniczych. Wszyscy uczestnicy wypełnili tym samym jeden z warunków przy zdobywaniu przez nich odznaki Tropiciel Przyrody w stopniu srebrnym.

Opiekę nad młodymi adeptami turystyki sprawowały Katarzyna Grzelak oraz Małgorzata Pawlikowska – wychowawczynie klas, a przez Kolorowe Jeziorka poprowadził ich Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego oraz Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.