aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. lh

Każdy dom wymaga ocieplenia elewacji oraz zabezpieczenia jej przed szkodliwym działaniem wilgoci. Jest to szczególnie ważne w miejscach o zmiennym klimacie, gdzie elewacje budynków narażone są na działanie chwiejnych warunków atmosferycznych. Skuteczność całej konstrukcji zależy od tego, jakie profile elewacyjne zostaną zastosowane oraz od jakości dodatkowych elementów zabezpieczających.

 

 

  1. Profile elewacyjne w metodzie BSO

  2. Kapinosy - ochrona ocieplenia przed wilgocią

 

Kompletny i prawidłowo wykonany system ocieplenia powoduje obniżenie rachunków za ogrzewanie, a do tego dąży każdy właściciel budynku jednorodzinnego. Najwięcej ciepła ucieka przez duże powierzchnie, takie jak ściany, dlatego należy zadbać o ich właściwe docieplenie i zabezpieczenie przed zawilgoceniem. W warunkach polskich jedną z najskuteczniejszych i najczęściej stosowanych metod ocieplenia jest metoda BSO.

 

Profile elewacyjne w metodzie BSO

 

Bezspoinowy system ocieplenia, w skrócie BSO, to metoda lekka-mokra, w której wykorzystuje się lekki materiał ociepleniowy, zwykle styropian lub wełnę mineralną, oraz mokry tynk strukturalny, jako formę wykończenia ocieplenia. Zastosowanie metody BSO do ocieplenia budynku mieszkalnego jednorodzinnego daje wymierne efekty w postaci większego komfortu cieplnego wewnątrz budynku oraz zabezpieczenia jego struktury przed działaniem warunków atmosferycznych.

 

Na skuteczność ocieplenia elewacji duży wpływ ma jakość zastosowanych materiałów, począwszy od wyboru między styropianem i wełną mineralną, przez dobór właściwego zbrojenia, aż po użyty tynk strukturalny. Obecnie do ocieplenia większości budynków stosowany jest styropian. W porównaniu z wełną, styropian jest tańszy i lżejszy, łatwiej też ulega obróbce. Do jego wad zalicza się średnią przepuszczalność pary wodnej. Natomiast wełna cechuje się wysoką paroprzepuszczalnością i gromadzi ciepło w ścianie zewnętrznej, jednak jej cena jest znacznie wyższa niż styropianu. Na jakość całego systemu BSO mają wpływ również dodatkowe elementy, np. dopasowane profile elewacyjne, rodzaj siatki z włóknem szklanym, a nawet odpowiedni dobór kołków.

 

Kapinosy - ochrona ocieplenia przed wilgocią

 

Nawet najlepszy system ocieplenia budynku w warunkach polskich nie jest niezniszczalny. Na jego wytrzymałość duży wpływ ma wilgoć, dlatego elewację często dodatkowo zabezpiecza się przed działaniem wody, pochodzącej głównie z opadów. Stosuje się do tego m.in kapinosy, czyli gotowe do montażu, wyprofilowane listwy, których zadaniem jest odprowadzanie wody deszczowej.

REKLAMA