aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. wp

Tłuszcze są nieodłącznym elementem naszej diety, jednakże warto wybierać te, które poza wartością kaloryczną, dostarczą nam również nieco zdrowia. Doskonale sprawdzi się w tym oliwa z oliwek, która przez wielu nazywana jest wręcz eliksirem zdrowia. Poniżej poznasz 5 właściwości zdrowotnych, które niesie uwzględnienie jej w diecie.

 

 Oliwa z oliwek extra virgin przyspiesza metabolizm

Spożywanie oliwy z oliwek wspomaga odchudzanie. Pomyślicie – jak – przecież to tłuszcz, który ma mnóstwo kalorii. Otóż wspomaga ona procesy trawienia oraz pozbywania się z organizmu toksyn. Ponadto, zapewnia nam poczucie sytości wcześniej, dzięki czemu nie zjemy tak dużo. Bez bezcenna w diecie odchudzającej i to zdecydowanie lepszy wybór, niż na przykład masło czy smalec.

 

Spowalnia procesy starzenia

 

Oliwa z oliwek zawiera witaminę E, która odpowiedzialna jest za opóźnienie procesów starzenia się skóry i zwalcza wolne rodniki. Dzięki codziennemu spożyciu, zapewnia uzupełnienie pielęgnacji i aktywności ruchowej, a wszystko to sprawia, że nasz organizm jest w doskonałej kondycji. Natomiast stosowanie kosmetyków zawierających oliwę sprawia, że dbamy dodatkowo o zdrowie naszych włosów i paznokci.

 

 

Opóźnia pojawienie się wielu chorób

 

Oliwa z oliwek z Hiszpanii, Grecji czy Włoch sprawia, że możemy opóźnić pewne procesy powstawania wielu chorób, takich jak choroby układu krążenia, udar, Alzheimer, niektóre choroby nowotworowe, miażdżyca czy cukrzyca typu 2. Statystycznie rzecz biorąc, mieszkańcy basenu Morza Śródziemnomorskiego, spożywający oliwę regularnie, rzadziej chorują na serce czy choroby układu naczyniowego. Oliwa hamuje powstawanie blaszek miażdżycowych, co ostatecznie chroni przed udarem. Zawiera również przeciwutleniacze, które wpływają na zmniejszenie powstawania uszkodzeń oksydacyjnych, które są spowodowane działaniem wolnych rodników. Wpływa też pozytywnie na glukozę, gdyż spowalnia skokom cukru, dzięki zbilansowaniu diety.

 

Uwzględnienie oliwy w codziennej diecie jest wysoko zalecane u pacjentów po przeszczepach. Mówi się, że stosowanie diety śródziemnomorskiej przy jednoczesnym ograniczeniu spożywania mięsa wpływa na rekonwalescencję pacjentów o przeszczepie nerki.

 

Bezcenne witaminy i kwasy

 

Oliwa z oliwek, na przykład Oliwa Cazorla, to źródło kwasów jednonienasyconych, Omega-6 i Omega-3, których nie znajdziesz w codziennej diecie niskotłuszczowej. Są one odpowiedzialne za układ sercowo-naczyniowy, nerwowy czy wzrok i są niezbędne w zdrowej diecie. Dzięki witaminie E i związkom fenylowym, ma też działanie antyoksydacyjne. Świetnie też uzupełnia dietę w witaminy rozpuszczalne w tłuszczak – A, D, E i K oraz B, C i K. Spożywając oliwę z oliwek extra virgin, dostarczamy również do organizmu potas, magnez czy fosfor.

 

Przeciwdziała powstawaniu depresji

 

Codzienne stosowanie oliwy, a najlepiej diety śródziemnomorskiej może przyczyniać się do łagodzenia symptomów depresji, a nawet przeciwdziałać jej powstawaniu. A to za sprawą składników wpływających na działanie neuroprzekaźników, głównie na serotoninę, która jest powszechnie nazywana hormonem szczęścia.

 

Kupuj świadomie

 

Trzeba jednak pamiętać, że aby te wszystkie właściwości miały zastosowanie, musimy świadomie kupować odpowiednią oliwę. Nie chodzi tutaj o to, czy będzie to oliwa z oliwek z Hiszpanii, czy z innych krajów, a o to, żeby była to oliwa z oliwek extra virgin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

sp;

REKLAMA