aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
ZSO we Włoszech

Od 4 do 10 marca dziewięcioro uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kamiennej Górze, pod opieką dwóch nauczycieli - Elżbiety Jaszek i Danuty Ruchały, odwiedziło szkołę partnerską w Imperii we Włoszech.

 

Była to pierwsza wycieczka samolotowa uczniów Liceum Ogólnokształcącego. Wyjazd odbył się w ramach programu Erasmus+ KA2 Partnerstwa Strategiczne Szkół, który jest w całości finansowany z funduszy Unii Europejskiej. Wraz z kamiennogórskim liceum, w programie biorą udział jeszcze dwie szkoły: wspomniana powyżej szkoła włoska Liceo C. Amoretti z Imperii i szkoła norweska Olsvikåsen Videregående Skole z Bergen.

Celem całego projektu jest podniesienie kompetencji językowych, przyrodniczych i matematycznych uczniów, a także ich świadomości w zakresie ochrony przyrody. Udział w projekcie umożliwi uczestnikom starania o przyznanie Europejskiego Paszportu Umiejętności oraz pozwoli na pokonanie barier kulturowych, językowych i personalnych.

Przez pięć dni uczniowie z Kamiennej Góry mieszkali u goszczących ich rodzin włoskich. Wraz ze swoimi kolegami z miejscowej szkoły poznawali najważniejsze dla regionu Imperii strefy i parki przyrody chronionej, uczestniczyli w prelekcjach na temat wpływu rzadkich gatunków roślin i zwierząt na całą biosferę. Pracowali „in situ” zbierając i przetwarzając informacje dotyczące kluczowych gatunków oraz rozmawiali o potrzebie ujednolicenia działań w całej Europie w celu zapewnienia właściwej ochrony zagrożonym gatunkom.

Oprócz intensywnej pracy młodzież miała też czas na zwiedzanie Imperii i wybrzeża liguryjskiego. Szczególną uwagę uczestników wyjazdu przyciągnęło drugie co do wielkości oceanarium w Europie (Genua) oraz rodzinny dom Krzysztofa Kolumba.

W kwietniu, również w ramach Erasmusa, kamiennogórskie liceum będzie gościć grupę młodzieży z Norwegii.

Dodaj komentarz

Pamiętaj aby przestrzegać Regulaminu dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odswiez