aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. użyczone

Rolnicy z części powiatu kamiennogórskiego nie mogą uzyskać rządowej pomocy w związku ze stratami poniesionymi przez suszę. Oficjalnie takie zjawisko na tym terenie nie występuje. Apel o pomoc do władz wyższego szczebla wystosowali samorządowcy z trzech gmin.

 

W tej chwili do gminy Kamienna Góra wpłynęły już 22 wnioski z prośbą o szacowanie szkód w rolnictwie wyrządzonych przez suszę. Zauważalne jest obniżenie poziomu wód powierzchniowych i gruntowych. Plony są o połowę mniejsze niż zwykle. Hodowcy bydła mają problemy z napojeniem zwierząt, resztki trawy nie mają odpowiednich właściwości odżywczych, zwierzęta karmione są już zapasami gromadzonymi na zimę.

Szacowanie szkód nie może się rozpocząć, ponieważ, według Państwowego Instytutu Badań w Puławach, na większości terenu powiatu kamiennogórskiego suszy nie ma. Samorządowcy z gminy Kamienna Góra, miasta Kamienna Góra i Lubawki wystosowali apel do premiera, ministra rolnictwa, wojewody dolnośląskiego oraz komisji rolnictwa sejmiku dolnośląskiego. Proszą o podjęcie działań umożliwiających udzielenie rolnikom pomocy, podobnie jak w innych częściach kraju. Samorządowcy zgłosili zastrzeżenie do reprezentatywności prowadzonych pomiarów. - Nie możemy się zgodzić z prezentowanym nam stanowiskiem, że susza u nas nie wystąpiła, a w związku z tym rolnicy nie ponieśli strat tak dotkliwych organizacyjnie i finansowo dla ich gospodarstw rolnych i nie należy im się możliwość korzystania z form pomocy. - piszą samorządowcy. Jednocześnie przypominają, że pomocą państwa objęte są sąsiednie gminy m.in. Marciszów, Mieroszów, Czarny Bór, Janowice Wielkie.

Dodaj komentarz

Pamiętaj aby przestrzegać Regulaminu dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odswiez