aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. PTSM-JR

W dniu 25 czerwca 2021 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Chełmsku Śląskim odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020/2021 dla uczniów Szkoły Podstawowej. W jego ramach przeprowadzono Podsumowanie Szkolnego Roku Turystycznego 2020/2021, w którym uczestniczyli uczniowie klasy VIII a – młodzi chełmscy turyści opuszczający szkolne mury, którzy od roku szkolnego 2016/2017 aktywnie uczestniczyli w imprezach turystyczno-krajoznawczych organizowanych przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze organizowanych dla młodych mieszkańców powiatu kamiennogórskiego przy wsparciu finansowym Powiatu Kamiennogórskiego.

W trakcie podsumowania wychowawczyni klasy – Zofia Duszyńska przypomniała swoim wychowankom niezwykle wartościową w integrowaniu zespołu klasowego, rozwijaniu zainteresowań turystyczno-krajoznawczo-przyrodniczych młodzieży, a także chęć aktywnego spędzania czasu na łonie natury, jakimi były klasowe imprezy turystyczne. Swoją „turystyczną przygodę” zainaugurowali już jako czwartoklasiści 30 września 2016 r. uczestnicząc w wycieczce edukacyjnej do Karkonoskiego Banku Genów KPN w Jagniątkowie. Na początku 2018 r. nowi adepci turystyki przystąpili do Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych tworząc Szkolne Koło PTSM przy ZS-P w Chełmsku Śląskim. Ich turystyczną specjalnością stały się klasowe rajdy nocne z licznym uczestnictwem rodziców w roli opiekunów organizowane przy współpracy z Kołem Łowieckim „Szarak”. Ogółem odbyły się 4 rajdy nocne, w tym jeden nad Morzem Bałtyckim W trakcie nauki szkolnej chełmscy turyści trzykrotnie wybrali się również na kilkudniowe „zielone szkoły” do: DWD w Bardzie Śląskim (2018) zwiedzając m.in. Park Narodowy Gór Stołowych, OWD „Margo” w Bukowcu (2019) połączoną z wycieczkami w Karkonosze i Rudawy Janowickie oraz w tym roku do DWD w Międzyzdrojach ze zwiedzaniem Wolińskiego Parku Narodowego. Ponadto uczestniczyli m.in. w zajęciach edukacyjnych w Centrum Informacyjnym KPN w Karpaczu oraz lekcji zamkowej w Zamku Książ w Wałbrzychu. Łącznie, w latach 2016-2021, młodzi miłośnicy turystyki szkolnej ze Szkoły Podstawowej w Chełmsku Śląskim wzięli udział w siedemnastu różnorodnych działaniach turystycznych organizowanych przy współpracy z Zarządem Oddziału PTSM w Kamiennej Górze, a wielokrotnie zgrany duet opiekunek tworzyły Zofia Duszyńska oraz Cecylia Skulska.

Wspomnienie wspólnych, klasowych eskapad oraz bardzo miłych wrażeń związanych z nimi spowodowały, że we wszystkich sercach „zagościła nutka nostalgii”, a oczy „nieco zawilgotniały”.

Młodzi chełmscy turyści opuszczający szkolne mury wyrazili chęć kontynuowania swojej „turystycznej przygody” na szlakach turystycznych w nowych, wybranych przez nich, szkołach ponadpodstawowych.

Obecna podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego Cecylia Skulska wraz z Zofią Duszyńską wręczyły członkom Szkolnego Koła PTSM upominki rzeczowe w postaci map oraz przewodników turystycznych „Masyw Ślęży”, życząc im wspaniałych wakacji oraz powodzenia i wielu sukcesów w kolejnym, ponadpodstawowym  etapie nauki szkolnej.

Spotkanie młodych turystów podsumowujące Szkolne Lata Turystyczne 2016-2021 zakończyło się tradycyjnym „rodzinnym zdjęciem” wszystkich uczestników.

POWODZENIA I DO ZOBACZENIA NA SZLAKU!!!

REKLAMA