aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

CzarnówNa wzgórzu Moria znajduje się słynna święta skała, czczona przez Żydów i przez Muzułmanów, na której Salomon wzniósł ok. 960 r. p.n.e. wspaniałą Świątynię [...]; była to prawdopodobnie podłużna budowla składająca się z trzech pomieszczeń: przedsionka, miejsca świętego i najświętszego, w którym znajdowała się arka przymierza; przed Świątynią wznosiły się dwie kolumny z brązu, a na dziedzińcu był ołtarz całopalenia.* Czarnów wita...

 


Obelisk (z łac. obeliscus, gr. obeliskos ? rożen, słup) ? pomnik w formie wysokiego, smukłego słupa, najczęściej o czworobocznej podstawie, wykonanego z jednego bloku skalnego. Zakończenie słupa ma formę ostrosłupa. Charakterystyczny element architektury starożytnego Egiptu...

Pomnik związany był z kultem słonecznym. Szczyt obelisku zwykle pokrywały wypolerowane blachy metalowe, odbijające promienie słoneczne; boki zdobiły napisy hieroglificzne (m. in. modlitwy oraz inskrypcje dedykacyjne fundatorów).

Nazwa pochodzi z języka greckiego ? została ona nadana w VI w. p.n.e. przez greckich najemników. Zdaniem egiptologów, egipska nazwa może mieć związek ze skrzydłem drzwi. Najstarsze obeliski pochodzą ze starożytnego Egiptu, gdzie już za czasów V Dynastii były elementem kultu słońca. Ustawiano je na placach przed świątyniami i pałacami.

Egipcjanie wierzyli, że ich najważniejszy bóg Ra, będący uosobieniem słońca, mieszka właśnie w obeliskach. Z tego też powodu przed świątyniami Ra nie było często żadnych posągów kultowych, poza przedmiotowymi elementami małej architektury. Każdy obelisk jest więc niejako wizerunkiem boga Ra. Ustawiano je również parami przy wejściu do świątyń (nie mamy pewności, czy zdobiły też Świątynię Jerozolimską ? jednak wielu naukowców podtrzymuje tę tezę). Pełniły wówczas rolę symbolicznej bramy między niebem a ziemią. Na bocznych ścianach umieszczano inskrypcje z imionami władców. Największy obelisk w Egipcie znaleziono w kamieniołomach w Asuanie. Nigdy nie został skończony; miałby wysokość 42 m.

Współcześnie wznosi się niekiedy pomniki w kształcie obelisku. Możecie Państwo spotkać ten, kolejny element małej architektury... w Czarnowie. Obelisk w starożytnym Egipcie służył nie tylko jako zegar słoneczny, ale też z pomocą jego cienia wyznaczano kierunki geograficzne i określano pory roku...

*Wielka Encyklopedia Powszechna PWN, pod hasłem: "Jerozolima"

Czarnów


Czarnów jest miejscem licznych Spotkań... M. in. w czasie Festiwalu Panihati - Festiwalu Łaski, Smaku, Pana Nityanandy. W 2016 roku festiwal odbył się w drugiej połowie czerwca. W celu upamiętnienia - zmarłego już - twórcy tego rodzaju spotkań, nauczającego w latach 1996-2015, ustawiono nad potokiem skromny pomnik z jego wizerunkiem.

Czarnów

Panihati to miasto w północno-wschodnich Indiach, w delcie Gangesu i Brahmaputry, w zespole miejskim Kalkuty, w stanie Bengal Zachodni. Ośrodek przemysłu włókienniczego (bawełna), skórzanego, chemicznego, szklarskiego, materiałów budowlanych i spożywczego. Ośrodek handlu i rzemiosła. Stąd charakterystycznym elementem festiwalu są zajęcia związane z doniczkami Panihati.   

Uczestnicy Święta rozpoczynają dzień modlitwami.. Kolejne zajęcia, warsztaty integracyjne, wykłady oraz spotkania przerywane są odpoczynkiem i refleksją, a także Prasadam (tłum. Łaska), czyli duchowym pożywieniem. W programie Festiwalu: wykład o rozrywce Panihati, yajna, abhisek Pana Nityanandy, bhajan, gotowanie uczty Panihati, malowanie doniczek Panihati, licytacja doniczek Paanihati - zapraszam do googlowania... :)

Czarnów

Poprzednie wpisy o małej architekturze w Czarnowie znajdziesz tutaj.

 

REKLAMA