aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. via PTSM-JR

W dniu 20 listopada 2017 roku uczniowie dwóch klas V a oraz VII a ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze uczestniczyli w lekcji zamkowej w Zamku Książ przeprowadzonej w ramach cyklu wycieczek ph. ?Poznajemy zabytki i obiekty przyrody? organizowanym dla młodych mieszkańców naszego miasta przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Po przyjeździe autokarem ?Zwiedzaczka? na przystanek niedaleko Stadniny Ogierów młodzi kamiennogórzanie skierowali się pomnikową aleją lip drobnolistnych, przebiegającą przez ciekawy Sudecki Ogród Dendrologiczny. Na obszarze 15 ha rosną 82 gatunki i odmiany egzotycznych drzew i krzewów. Po dojściu na tzw. Dziedziniec Honorowy i zrobieniu sobie wspólnego zdjęcia udali się do wnętrza zamkowego, gdzie spotkali się z przewodnikiem Anną Motyką, która zaprosiła ich do sali kinowej. Tam zobaczyli krótki film, wykonany dronem, okazujący w pełnej krasie największy na terenie Dolnego Śląska zamek, położony na zalesionym wzgórzu wąwozu Pełcznicy. Zamek Książ jest trzecim co do wielkości, po Malborku i Wawelu, zamkiem w Polsce. Następnie prowadząca lekcję zamkową zapoznała uczestników wycieczki z jego historią ilustrując swoje opowiadanie o nim prezentacją ze zdjęciami dawnego Książa. Zamek, obronny, w latach 1288-1292, wybudował książę Bolko I Surowy przenosząc do niego swoją siedzibę z Lwówka. Nowo wybudowana warownia, zwana na początku ?Książęcą Górą?, wyróżniała się spośród innych tego typu budowli nie tylko dogodnym położeniem pod względem wojennym, ale i malowniczą lokalizacją w sercu lasów. Bolko I nadał też sobie tytuł ?pana na Książu?, który zachowali jego następcy.

Słuchając ciekawej opowieści o zamku Książ uczestnicy lekcji zamkowej dowiedzieli się, że był on siedzibą Piastów Świdnicko-Jaworskich do 1392 roku, w którym jego właścicielem stają się królowie czescy, a od 1482 r. królowie Węgier. W 1508 r. ?dobra książańskie? od Władysława II Jagiellończyka, króla Czech i Węgier, otrzymuje jego kanclerz Johann von Haugwitz, a on w 1509 r. przekazuje je za nieznaną kwotę rycerzowi Konradowi I von Hoberg. To jego ród pozostaje właścicielem Zamku Książ do 1941 r. w największym stopniu wpływając na jego historię. Swoją funkcję obronną zamek utracił w okresie wojny trzydziestoletniej, a dzięki Hochbergom przechodzi liczne ?metamorfozy?.- przebudowy i rozbudowy zamku oraz jego otoczenia.

Jedną z najbardziej znanych postaci Zamku Książ Jana Henryka XV ? Maria Teresa Cornwalis West, zwana ?Księżną Daisy?, która spędziła w nim 50 lat. Zawdzięczany jej ostatnią wielką przebudowę zamku, powstanie palmiarni, przebudowę zamkowych tarasów oraz sprowadzenie do Książa wielu cennych roślin, w tym różaneczników i azalii. W zamku, który ma 400 pomieszczeń mieszkała w tym czasie 5-osobowa rodzina (Hochbergowie mieli trzech synów: Jana Henryka XVII, Aleksandra i Bolka). W 1941 r. zamek zostaje przejęty przez władze, a Hochbergowie oskarżeni o ?zdradę? ( synowie Daisy i Jana Henryka XV walczyli przeciw Hitlerowi ? Jan Henryk XVII ? w wojsku angielskim, a Aleksander w wojsku polskim). W zamku prowadzano intensywne prace, przypuszczalnie przygotowywano go na jedną z głównych kwater Hitlera. W tym czasie powstają także podziemne tunele pod Zamkiem i Dziedzińcem Honorowym. Od 1991 r. właścicielem zamku zostaje Gmina Wałbrzych, a zamek i jego otoczenie, po renowacji, zostaje udostępniony zwiedzającym. Obecnie można zwiedzać także Mauzoleum Hochbergów i trwają prace zwierzające do udostępnienia zwiedzającym ok. 500-metrowej Trasy Podziemnej.

Drugą, bardzo interesującą częścią lekcji zamkowej było zwiedzenie przez młodzież najciekawszych zamkowych pomieszczeń. Po wyjściu z Sali Kinowej zobaczyli w Holu kolekcję trofeów myśliwskich Hochbergów oraz Salę Rycerską, z herbem rodowym Hochbergów. Następnie zobaczyli Salę Balową (?przebudowaną? w czasie II wojny światowej). Stąd skierowali się do Sali Wystaw, gdzie zobaczyli wystawę ?Metamorfozy Zamku Książ? ? obrazów z dawnej kolekcji Jana Henryka XV von Hochberga i księżnej Daisy, które przed 1942 r wisiały w zamkowych salach i po 70 latach powróciły do niego. Jest tu m.in. scena z ?Metamorfoz? Owidiusza? z wyobrażeniem Pana ścigającego nimfę Syrinks oraz cykl obrazów Stephana Kesslera przedstawiających biblijną historię syna marnotrawnego. Następnie zobaczyli najciekawsze pomieszczenia barokowej części zamku: Salon Zielony - z licznymi złoceniami oraz lustrzanym odbiciem (sufitowe plafony i mozaika na podłodze, naprzeciwległe ściany), Salę Maksymiliana (wspaniały plafon, marmurowe kominki zdobione rzeźbami mitologicznych postaci ? Sfinks oraz wazonami z orłem w koronie), Salon Biały, Salon Chiński (Orientalny), Salon Gier oraz Salon Włoski. Po wyjściu z tego salonu zobaczyli szafę, za którą znajdowało się przejście do zamkowych podziemi. Na zakończenie swojego zwiedzania dziedzictwa Hochbergów zeszli do odkrytego fragmentu zamkowych skał. Dotknięcie skalnej ściany prawą ręką i pomyślenie życzenia, którego nikomu się nie zdradziło gwarantowało jego spełnienie. Dotknięcie jej lewą ręką wróżyło długie życie, a obiema rękoma to powrót do Zamku Książ. Nie było uczestnika wycieczki, który nie dotknąłby skalnej ściany.

Po podziękowaniu za ciekawie przedstawienie historii Zamku Książ i oprowadzenie po zamkowych salonach w miłej turystycznej atmosferze i pożegnaniu się z prowadzącą lekcję zamkową przewodniczką Anną Motyką znaleźli jeszcze czas na drobne pamiątkowe zakupy w zamkowym sklepie.

ZAMKOWE LEKCJĘ to bardzo interesująca propozycja na poznanie 700-letniej historii Zamku Książ w Wałbrzychu, z której bardzo chętnie jeszcze niejednokrotnie skorzystamy.

Pełni niezapomnianych wrażeń i nowych wiadomości trzeciego co do wielkości w Polsce Zamku Książ uczestnicy wycieczki historycznej powrócili do Kamiennej Góry, ponownie powitała ich niewielkimi opadami śniegu.

Opiekę nad uczestnikami lekcji zamkowej sprawowali Emilia Nieczyperowicz i Ewelina Wielocha wychowawczynie klas, Sylwia Papuga i Agnieszka Półtorak ? rodzice oraz Jerzy Rubach ? Instruktor Krajoznawstwa Regionu PTTK.

REKLAMA