aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. via PTSM-JR

W dniu 24 listopada 2017 r. uczniowie klasy III f wybrali się na zwiedzenie Podziemnej Trasy Turystycznej ARADO włączając się do cyklu wycieczek popularnych ph. ?Kamienna Góra ? moje miasto?. Cykl ten współorganizowany jest przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, Muzeum Tkactwa oraz ?Projekt Arado ? zaginione laboratorium Hitlera? przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra

 

Młodzi adepci krajoznawstwa i turystyki pieszej zostali zaproszeni do zwiedzenia Podziemnej Trasy Turystycznej na zboczach Parkowej Góry przez ?Projekt Arado ? zaginione laboratorium Hitlera?, które podejmując współpracę z Zarządem Oddziału PTSM bardzo aktywnie włączyło się w proces edukacji regionalnej młodych mieszkańców Kamiennej Góry.

Po przybyciu pod budynek ARADO młodzi krajoznawcy spotkali się z przymusowym robotnikiem, w którego wcielił się Adrian Wincza ? nasz przewodnik po podziemiach. Po wejściu do podziemi zaprosił ich do podróży w czasie i przeniesienia się w czasy II wojny światowej, a po bezpiecznym przejściu grupy obok wartowni strażnika Hansa zapoznał ich z historią powstania w latach 1943-1945 drążonych w dziewięciu miejscach kamiennogórskich podziemi, których łączna długość to około 11.000 m. Do zwiedzania udostępniony jest 350-metrowy fragment najlepiej zachowanych oraz najciekawszych podziemnych korytarzy pod Kościelną Górą. Obiekt ten posiada 1300 m2 powierzchni oraz 4350 m3 kubatury, a jego operatorem jest Fort Gerharda ze Świnoujścia. Podczas II wojny światowej Kamienna Góra (Landeshut) była jednym z centrów technologicznych niemieckiego przemysłu lotniczego, gdyż w byłych fabrykach włókienniczych umieszczono m. in. biuro projektowe firmy ARADO, w którym skonstruowano najsłynniejszy samolot odrzutowy II wojny światowej ? Arado-234 Błyskawica i mitycznego samolotu ? odrzutowego bombowca dalekiego zasięgu typu?latające skrzydło? -AradoE-555, który na szczęście pozostał na etapie projektowym.

Zadaniem ?pracownika przymusowego? było sprawne i bezpieczne poprowadzenie grupy młodzieży przez wydrążone w skałach korytarze sztolni oraz pomoc w odkryciu przez nich niemieckich tajemnic. Przechodząc obok pomieszczenia sanitarnego uczestnicy wycieczki robili dokumentację fotograficzną. Podążając podziemnymi korytarzami okazało się, że nasz przewodnik to ?cichociemny - tajnym agentem polskiego wywiadu?. Po krótkim przeszkoleniu agenturalnym mali kamiennogórscy agenci powędrowali ?ciemnym korytarzem? do tunelu, który łączył podziemia sztolni z fabryką Falka Valentina Grünfelda, do której w trakcie działań wojennych przeniesiono fabrykę Kugelfischer produkującą połowę łożysk tłocznych dla całych Niemiec. Podczas całej wędrówki groziło im niebezpieczeństwo spotkania na swojej drodze niemieckich żołnierzy, więc doświadczenie zdobyte podczas szkolenia było bardzo pomocne w bezpiecznym dotarciu do kolejnej wartowni. Tam jednak natrafili na niemieckiego wartownika, którego wcielił się Kacper Wawiernia. Niemiecki wartownik po skontrolowaniu przepustek pozwolił im na dalsze odkrywanie tajemniczych podziemi. Uczestnicy podziemnej wyprawy dotarli następnie do największej atrakcji kompleksu, ogromnej hali, w której zobaczyli ?prototyp? samolotu ?Arado E-555 ? latające skrzydło? (21,2m. rozpiętości) oraz zaimprowizowaną pracownię jego konstruktora Waltera Blume. Stąd nasz przewodnik ? dzielny agent polskiego wywiadu, po opuszczeniu hali poprowadził ich korytarzami pełniącymi rolę ?magazynu broni?, w których prezentowane są liczne egzemplarze różnego rodzaju sprzętu wojskowego z czasów II wojny światowej, od karabinu maszynowego typu mauser, broń przeciwlotniczą, części niemieckiego radaru, bombę tzw. ?ryczącą krowę? używaną m.in. w czasie Powstania Warszawskiego oraz zbiornika samolotowego na paliwo z napisem ?Keine Bombe!?. Podziemny spacer korytarzami sztolni wydrążonymi przez robotników przymusowych i więźniów Filii Obozu Pracy ?Gross-Rosen?, działającej w naszym mieście os 16 sierpnia 1944 r. do 9 maja 1945 r., doprowadził młodzież do korytarza prezentujących więźniów w obozowym ubraniu podczas katorżniczej pracy, którą tylko nielicznym z nich udało się przeżyć. Zmarłych więźniów chowano na nieistniejącym już tzw. nowym cmentarzu żydowskim? przy ul. Księcia Bolka I. Po wysłuchaniu informacji przewodnika o nieludzkich warunkach pracy więźniów, których życie dla Niemców nie miało żadnej wartości, uczestnicy wyprawy w przeszłość minutą ciszy uczcili ich pamięć. \

Po wyjściu z podziemi zwiedzili ponadto mini-muzeum, w którym zobaczyli różnorodną broń oraz sprzęt wojskowy używany w czasie II wojny światowej (część nawet sprawna do użycia), w tym m. in. egzemplarz niemieckiej maszyny szyfrującej ENIGMA, której system skutecznie rozszyfrowali Polacy.

Na zakończenie bardzo ciekawej wizyty w kamiennogórskich podziemiach i zwiedzeniu mini-muzeum ?Arado? wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali egzemplarz ?Gazety Podziemnej Arado?. Po zrobieniu sobie wspólnego, pamiątkowego zdjęcia z przewodnikiem po kamiennogórskich podziemiach Adrianem Winczą oraz podziękowaniu za mile spędzony czas zadowoleni oraz pełni niezapomnianych wrażeń powrócili do swojej szkoły.

Podziemna Trasa Turystyczna ?Projektu Arado ? zaginione laboratorium Hitlera? to bardzo interesujący obiekt, który poznając historię i zabytki oraz inne obiekty Kamiennej Góry koniecznie należy odwiedzić do czego zachęcają młodzi kamiennogórzanie zdobywający Młodzieżową Odznakę Krajoznawczą.

Opiekę nad uczestnikami podziemnej wyprawy sprawowali Katarzyna Grzelak ? wychowawczyni klasy oraz Jerzy Rubach ? Instruktor Krajoznawstwa Regionu PTTK.

REKLAMA