aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. via PTSM-JR

W dniu 18 grudnia 2017 roku uczniowie kolejnych dwóch klas III b oraz III c wybrali się na zwiedzenie Podziemnej Trasy Turystycznej ARADO włączając się do cyklu wycieczek popularnych ph. ?Kamienna Góra ? moje miasto?. Cykl ten współorganizowany jest przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, Muzeum Tkactwa oraz ?Projekt Arado ? zaginione laboratorium Hitlera? przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Młodzi adepci krajoznawstwa i turystyki pieszej zostali zaproszeni do zwiedzenia Podziemnej Trasy Turystycznej na zboczach Parkowej Góry przez ?Projekt Arado ? zaginione laboratorium Hitlera?, które współpracuje z Zarządem Oddziału PTSM bardzo aktywnie włączając się w proces edukacji regionalnej młodych mieszkańców Kamiennej Góry.

Pierwszą z klas po Podziemnej Trasie Turystycznej poprowadził Adrian Wincza, a przewodnikiem po kamiennogórskich podziemiach dla drugiej z klas był Maciej Regewicz. Mali kamiennogórscy adepci turystyki i krajoznawstwa regionu po przekroczeniu bramy wejściowej do podziemi zostali przez nich zaproszeni do podróży w mroczne czasy II wojny światowej. Słuchając opowieści prowadzących ich podziemnymi korytarzami przewodników, wcielających się w rolę robotników przymusowych, dowiedzieli się, że w latach 1943-1945 w dziewięciu miejscach naszego miasta wydrążono około 11.000 m. podziemnych tuneli i korytarzy o nieustalonym przeznaczeniu. Do zwiedzania udostępniony został w 2012 r. 350-metrowy fragment najlepiej zachowanych oraz najciekawszych podziemnych korytarzy pod Kościelną Górą. W czasie II wojny światowej Kamienna Góra (Landeshut) położona w bezpiecznym terenie, nie objętym bezpośrednimi działaniami wojennymi, stała się jednym z centrów technologicznych niemieckiego przemysłu lotniczego, gdyż w byłych fabrykach włókienniczych umieszczono m. in. biuro projektowe firmy ARADO, w którym skonstruowano najsłynniejszy samolot odrzutowy II wojny światowej ? Arado-234 Błyskawica i mitycznego samolotu ? odrzutowego bombowca dalekiego zasięgu typu ?latające skrzydło? ? Arado E-555.1, który na szczęście pozostał na etapie projektowym.
Po przejściu obok wartowni strzeżonej przez Hansa sprawnie i bezpiecznie podążając za swoim przewodnikiem ?pracownikiem przymusowym? przez wydrążone w skałach korytarze sztolni do pomieszczenia imitującego szpital polowy. Wkrótce okazało się, , że ich przewodnik to ?cichociemny - tajnym agentem polskiego wywiadu?, który przeprowadził krótkie przeszkolenie agenturalne i mali kamiennogórscy agenci dotarli bezpiecznie do tunelu, który łączył podziemia sztolni z fabryką Falka Valentina Grünfelda, do której w trakcie działań wojennych przeniesiono fabrykę Kugelfischer produkującą połowę łożysk tłocznych dla całych Niemiec. Podczas całej wędrówki groziło im niebezpieczeństwo spotkania na swojej drodze niemieckich żołnierzy, więc doś1wiadczenie zdobyte podczas szkolenia było bardzo pomocne w bezpiecznym dotarciu do kolejnej wartowni. Tam jednak natrafili na niemieckiego wartownika, którego wcielali się aciej Regewicz i Kacper Wawiernia. Niemiecki wartownik po skontrolowaniu przepustek pozwolił im na dalsze odkrywanie tajemniczych podziemi. Uczestnicy podziemnej wyprawy dotarli następnie do największej atrakcji kompleksu, ogromnej hali, w której zobaczyli ?prototyp? samolotu ?Arado E-555 ? latające skrzydło? oraz zaimprowizowaną pracownię jego konstruktora Waltera Blume. Po opuszczeniu hali prowadzący ich przewodnicy, w kolejnych korytarzach pełniących rolę ?magazynu broni?, zapoznali ich ze zgromadzoną i prezentowaną w Podziemnej Trasie Turystycznej ekspozycją broni z okresu II wojny światowej. W skrzyniach zobaczyli m. in. egzemplarze broni krótkiej ? pistolety, karabin maszynowy typu mauser, broń przeciwlotniczą, bombę tzw. ?ryczącą krowę? używaną m.in. w czasie Powstania Warszawskiego czy zbiornik samolotowy na paliwo z napisem ?Keine Bombe!?. Spacerując podziemnymi korytarzami zobaczyli także oryginalną minę morską, a następnie dotarli do zakratowanego tunelu, który upamiętnia pracujących przy drążeniu podziemnych sztolni więźniów w obozowych ubraniach ?pasiakach? podczas katorżniczej pracy, którą tylko nielicznym z nich udało się przeżyć. Za swoją ciężką pracę otrzymywali bardzo skromne porcje żywieniowe (2-4 kromki chleba dziennie). Filia Obozu Pracy ?Gross-Rosem? należała do najcięższych spośród ok. 100 filii istniejących w tamtym okresie na terenie Śląska. W czasie działań wojennych życie straciło ponad 40 000 więźniów Obozu Koncentracyjnego ?Gross-Rosen?.

Po wyjściu z podziemi zwiedzili ponadto mini-muzeum, w którym zobaczyli różnorodną broń oraz sprzęt wojskowy używany w czasie II wojny światowej (część nawet sprawna do użycia), w tym m. in. egzemplarz niemieckiej maszyny szyfrującej ENIGMA, której system skutecznie rozszyfrowali Polacy.

Dla większości z nich była to co najmniej szósta wycieczka krajoznawcza, podczas których wytrwale wypełniali warunki do zdobycia MŁODZIEŻOWEJ ODZNAKI KRAJOZNAWCZEJ. Na zakończenie bardzo ciekawej wizyty w kamiennogórskich podziemiach i zwiedzeniu mini-muzeum ?Arado? uczestnicy wycieczki zrobili sobie wspólne, pamiątkowe zdjęcia z przewodnikiem po kamiennogórskich podziemiach MACIEJEM REGEWICZEM, a następnie podziękowali mu za mile spędzony czas oraz poznanie kamiennogórskich podziemi i zadowoleni oraz pełni niezapomnianych wrażeń powrócili do swojej szkoły.

Opiekę nad uczestnikami podziemnych wypraw sprawowali Monika Tatarata i Anna Grzybek ? wychowawczynie klas, Karolina Ryter - Kmak oraz Jerzy Rubach ? Instruktor Krajoznawstwa Regionu PTTK.

REKLAMA