aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. wp

Gramofon to wyjątkowe urządzenie do odtwarzania płyt winylowych. Ostatnio można zauważyć swoisty renesans tych płyt, jak i urządzeń służących do ich odtwarzania Nic w tym dziwnego, wszak dźwięk wydobywający się z gramofonu jest wyjątkowy. Można usłyszeć delikatne szumy, a dźwięk nie wyczyszczony cyfrowo jest po prostu bardziej naturalny, co szczególnie sprawdza się, gdy słucha się muzyki koncertowej. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem gramofonu, to podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Gramofony - poznaj wszystkie rodzaje urządzeń do odtwarzania płyt winylowych 

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem gramofonu, to musisz wiedzieć, że do wyboru są trzy rodzaje. Można zdecydować się na automatyczny, półautomatyczny albo manualny. Ten ostatni jest najtrudniejszy w obsłudze, bo wymaga delikatności i wprawy. Oczywiście najłatwiej obsługuje się gramofon automatyczny. Wystarczy włączyć przycisk po nałożeniu płyty na talerz, a reszta dzieje się bez Twojego udziału. Mechanizm podnosi ramię i umieszcza wkładkę z igłą magnetyczną na początku płyty i rozpoczyna się odtwarzanie. Gdy igła dojdzie do końca płyty, mechanizm podnosi ramię i przenosi je na podpórkę, a następnie wyłącza silnik. Jeśli chcesz odtwarzać płytę od wybranego fragmentu, lepiej sprawdzi się mechanizm półautomatyczny, gdzie samodzielnie umieszczasz ramię z wkładką w wybranym położeniu. Po zakończeniu odtwarzania płyty mechanizm przenosi ramię na podpórkę. W urządzeniu manualnym wszystkie czynności wykonujesz samodzielnie, co ma swoje zalety i wady. Możesz w dowolnym momencie rozpocząć odtwarzanie i w dowolnym je przerwać, ale musisz precyzyjnie i delikatnie manipulować ramieniem z wkładką, by nie uszkodzić ani igły, ani płyty. Gramofony manualne są dedykowane zaawansowanym użytkownikom.        

Najistotniejsze elementy, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze gramofonu   

Poza rodzajem gramofonu, warto zwrócić uwagę na jego elementy składowe. Oczywiście najważniejszym z nich jest wkładka z igłą gramofonową. Najlepszym wyborem jest wkładka MC i igła ze szlifem liniowym, zapewniająca najbardziej precyzyjny odczyt. Jednak trzeba zwrócić uwagę także na napęd. Może być on paskowy lub bezpośredni. W tym pierwszym silnik wprawia w ruch talerz przy użyciu paska wykonanego z gumy. W ten sposób możliwe jest odizolowanie płyty od drgań i zakłóceń silnika. Jednak pasek z czasem się zużywa i wymaga wymiany. W przypadku napędu bezpośredniego atutem jest szybkość i precyzja działania, ale jest też wada, a mianowicie możliwe przenoszenie zakłóceń prze pracę silnika i pogorszenie jakości dźwięku. Dlatego wiele osób wybiera mechanizmy tradycyjne, zwłaszcza że pasek wystarcza na wiele lat.       

 

REKLAMA