aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. wp

Produkty mleczne odgrywają kluczową rolę w diecie wielu ludzi. Z mleka krów, owiec i kóz wytwarza się wiele produktów spożywczych, w tym sery, jogurty, mleko, masło i lody. Jeśli jednak nie możesz lub nie chcesz spożywać nabiału, możesz znaleźć alternatywę dla tych i wielu innych produktów mlecznych.

Dlaczego warto stosować zamienniki nabiału

Istnieje kilka powodów, dla których ludzie mogą szukać zamienników nabiału. Oto kilka najczęstszych z nich. Alergia na mleko: 2-3% dzieci poniżej trzeciego roku życia ma alergię na mleko. Może ona powodować szereg objawów, od pokrzywki i rozstroju żołądka po ciężką anafilaksję.Odwiedz także stronę ogloszenia24m.pl

Nietolerancja laktozy: 75% populacji na świecie nie wytwarza wystarczającej ilości laktazy, enzymu potrzebnego do trawienia laktozy. Powoduje to objawy takie jak wzdęcia, gazy i biegunka.

Potencjalne zanieczyszczenia: Niektórzy ludzie rezygnują z nabiału z powodu obaw o potencjalne zanieczyszczenia w konwencjonalnym mleku i produktach mlecznych, w tym hormony, pestycydy i antybiotyki.

Czym zastąpić mleko?

Mleko ma wiele zastosowań, w tym jako napój, dodatek do koktajli lub płatków śniadaniowych. Pod względem odżywczym mleko jest bogate w białko, węglowodany i wapń.

Alternatywne mleka roślinne mogą być produkowane z roślin strączkowych (soja), zbóż (owies, ryż), orzechów (migdały, kokos), nasion (len, konopie). Niektóre produkty są wzbogacane w wapń i witaminę D, aby upodobnić je do mleka mlecznego, inne nie. Niektóre mleka alternatywne mogą być również wzbogacone w witaminę B12.

Zamienniki jogurtu

Jogurt wytwarza się przez dodanie do mleka żywych kultur bakterii w celu jego fermentacji. Te "dobre" bakterie pomagają w utrzymaniu zdrowych jelit. Jogurt naturalny jest wyjątkowo wszechstronnym produktem spożywczym. Oprócz tego, że stanowi śniadanie i przekąskę, może być stosowany do sosów sałatkowych, dipów i marynat, a także jako dodatek do dań mięsnych.

Podobnie jak w przypadku mleka bezmlecznego, substytuty jogurtu są wytwarzane z orzechów, nasion, orzechów kokosowych i soi, a także poprzez dodanie bakterii probiotycznych.

Alternatywy dla masła

Masło jest wytwarzane przez ubijanie śmietany aż do jej stwardnienia. Wiele dostępnych obecnie zamienników masła nie zawiera nabiału i jest wytwarzanych z olejów roślinnych lub kokosowych. W zależności od tego, do czego zamierzasz używać zamiennika masła, możesz również stosować masła z orzechów i nasion, np. z migdałów, nerkowców czy słonecznika.

 

REKLAMA