Drukuj

#W pełni sprawniEwa Kaczmarczyk ma znaczny stopień niepełnosprawności ? niedowład kończyn. Na co dzień porusza się o kulach i jeździ na skuterze inwalidzkim. Była zatrudniona w dwóch firmach, wyróżniała się dobrą organizacją, a także zaradnością. Dzisiaj nie ma pracy i otwarcie mówi o tym, że osobom z niepełnosprawnościami nie jest łatwo znaleźć pracodawcę.

 

Ewa ? świetna organizatorka
Pierwsza praca Ewy polegała na rekrutacji chętnych do projektu z zakresu energii odnawialnej. Jak wspomina ? Początkowo ciężko mi to szło, ale jak to ja? pokombinowałam, znalazłam patent i zaskoczyło. Ewa tak mocno się rozkręciła, że wzięła na siebie także prowadzenie sekretariatu. ? Niestety, jak szybko pracę dostałam, tak szybko ją straciłam, a prawo w żaden sposób nie chroni osób niepełnosprawnych. Z dnia na dzień zostałam bez pracy. Trzeba było kogoś ukarać, bo nie byliśmy w stanie wykonać absurdalnego zadania, no i padło na mnie ? mówi. Ewa szybko znalazła nowego pracodawcę, tym razem jej głównym zadaniem była rekrutacja pracowników z Ukrainy. Tutaj historia była podobna ? firma zaczęła się powoli rozkręcać, a Ewa razem z nią i znowu przejęła sekretariat. ? Praktycznie założyłam całe biuro od podstaw. Jak w pierwszym momencie zobaczyłam te wszystkie dokumenty, to się przeraziłam i tak na nie dwa dni patrzyłam. A potem dokument po dokumencie, data po dacie ? wszystko ułożyłam, co znacznie ułatwiło funkcjonowanie biura. Szef tylko wpadał i mówił, czego potrzebuje i wszyscy wiedzieliśmy, gdzie tego szukać ? opisuje Ewa. Niestety i ta praca się skończyła, Ewa dostała wypowiedzenie. Bez podpisu, bez pieczątki i bez uzasadnienia. Uparcie szuka pracy już od kilku miesięcy, ale nie ma żadnej pozytywnej odpowiedzi.

Ewa Kaczmarczyk
Ewa Kaczmarczyk

Wcale nie jest łatwo
Zatrudnionym osobom z niepełnosprawnościami przysługują pewne przywileje: dodatkowe 10 dni urlopu czy 7-godzinny dzień pracy. ? Pierwszą kwestią poruszaną podczas rozmów rekrutacyjnych są najczęściej dotacje dla zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami ? opowiada Ewa. ? Pracodawcy pytają, ile wynoszą i jakie warunki trzeba spełnić, co więcej oczekują, że sama załatwię wszystkie formalności w PUP i PFRON, a wtedy rozważą, czy warto mnie zatrudnić. Nie liczą się moje kompetencje czy doświadczenie ? stwierdza Ewa. ? Obawiają się, że będę więcej chorować, no i mam ten dłuższy urlop. Tymczasem ja nigdy nie wykorzystałam w pełni swojego urlopu, nie byłam na L4 ? dodaje.
Ewa ciągle stara się o to, by stać się jeszcze bardziej kompetentnym pracownikiem. Za kilka miesięcy kończy studia magisterskie, kierunek ? zarządzanie. Jej średnia to 5.0! Niestety do tej pory nikt nie docenił jej wiedzy i doświadczenia, więc wciąż szuka zatrudnienia. Pytana pracę marzeń odpowiada, że ze względu na jej niepełnosprawność, najlepiej, by była to praca biurowa ? prowadzenie sekretariatu, kadry lub płace. ? Albo coś innego w tym obszarze. Ja mam taki charakter, że jak czegoś nie umiem, to z pewnością się tego douczę ? stwierdza.

Spróbujemy pomóc
Ewa Kaczmarczyk jest mamą, która samodzielnie i bez alimentów wychowuje syna, dziś już ucznia technikum. ? Jakoś sobie radzimy, ? mówi Ewa ? choć bez pracy, po opłaceniu rachunków, bardzo niewiele zostaje na życie. Ale jestem upartą optymistką i wiem, że w końcu znajdę pracę.
Tymczasem Ewa została zakwalifikowana do udziału w projekcie ?Nowy start? realizowanym przez Fundację Wałbrzych 2000 i Stowarzyszenie Dzieci i Rodzin Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej. ? To nasz kolejny projekt, ? mówi Magda Zywar z Fundacji Wałbrzych 2000 ? którego celem jest aktywizacja zawodowa i społeczna osób z niepełnosprawnościami. Spróbujemy pomóc pani Ewie i znaleźć dla niej odpowiednią pracę. Szukamy pracodawcy, który doceni jej wiedzę, kwalifikacje i umiejętności, a w ramach projektu sfinansujemy wyposażenie jej stanowiska pracy.wal logo 1wal logo 2wal logo 3 

Dofinansowano ze środków budżetu samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Materiał przygotowany w ramach projektu #W pełni sprawni pracownicy realizowanego przez Stowarzyszenie Dzieci i Rodzin Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej w Wałbrzychu.

 

Patronami medialnymi kampanii #W pełni sprawni pracownicy są:

wal logo m 3wal logo m 2wal logo m 1