aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. via PTSM-JR

W dniu 27 kwietnia 2018 roku uczniowie dwóch klas III a oraz III d ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze uczestniczyli w interesującej lekcji zamkowej w Zamku Książ przeprowadzonej w ramach cyklu lekcji muzealnych ph. „Poznajemy zabytki i obiekty przyrody” organizowanym dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Po przyjeździe autokarem „Zwiedzaczka” na przystanek niedaleko Stadniny Ogierów uczestnicy wycieczki edukacyjno-przyrodniczej powędrowali pomnikową aleją lip drobnolistnych. Przechodząc przez budynek bramny doszli na Dziedziniec Honorowy, gdzie na ławeczkach mogli zjeść drugie śniadanie. We wnętrzu zamku spotkali się z przewodniczką Ewą Włodarczyk, która zaprosiła ich do Sali Kinowej na bardzo ciekawą prelekcję z prezentacją multimedialną, której celem było poznanie ponad 700-letniej historii Zamku Książ oraz jego mieszkańców ze szczególnym uwzględnieniem pochodzącej z Miśni rodziny Hochbergów.

Słuchając opowiadania przewodniczki i oglądając prezentację z licznymi dawnymi rycinami oraz zdjęciami dowiedzieli się, że zamek obronny, w latach 1288-1291, wzniósł Bolko I Surowy - książę świdnicko-jaworski. Ostatnim „Panem na Książu” był jego wnuk Bolko II Mały (zm. 1368 r). Po śmierci w 1392 r. księżnej Agnieszki, wdowy po Bolku II Małym zamek znalazł się w posiadaniu króla czeskiego Wacława IV Luksemburskiego. Administrowali nim burgrabowie i starostowie królewscy. Właściciele zamku zmieniali się wielokrotnie aż do 1508 r. kiedy Zamek Książ wraz z przyległymi dobrami kupił Konrad von Hochberg. To jego ród pozostaje właścicielem Zamku Książ do 1941 r. w największym stopniu wpływając na jego historię. Swoją funkcję obronną zamek utracił w okresie wojny trzydziestoletniej (1618-1648), a dzięki Hochbergom przechodzi liczne „metamorfozy”.- przebudowy i rozbudowy zamku oraz jego otoczenia.

Następnie kamiennogórscy trzecioklasiści dowiedzieli się, że w I połowie XVIII w. Konrad Ernest Maksymilian von Hochberg rozbudował zamek dobudowując do niego wschodnie, reprezentacyjne skrzydło w stylu barokowym. Jego imię nosi najokazalsza sala Zamku Książ Sala Maksymiliana. Od 1846 r. Hochbergowie byli również właścicielami pałacu w Pszczynie oraz Księstwa Pszczyńskiego. W 1850 r. król pruski nadał Janowi Henrykowi X von Hochberg dziedziczony w primogeniturze tytuł księcia von Pless przekazywany najstarszemu potomkowi. W 1856 r panem na Książu zostaje książę Jan Henryk XI Hochberg von Pless (1833-1907) ojciec Jana Henryka XV (1861-1938), który w 1891 roku poślubia jedną z najpiękniejszych kobiet swojej epoki Marię Teresę Oliwię Cornwalis-West (1873-1943), zwaną „Księżną Daisy”, która spędziła w nim 50 lat. Zawdzięczany jej ostatnią wielką przebudowę zamku, powstanie palmiarni, przebudowę zamkowych tarasów oraz sprowadzenie do Książa wielu cennych roślin, w tym różaneczników i azalii. W zamku, który ma 415 pomieszczeń, mieszkała w tym czasie 5-osobowa rodzina (Hochbergowie mieli trzech synów: Jana Henryka XVII (1900-1984), Aleksandra (1905-1984) oraz Bolka (1910-1936). Dowiedzieli się także, że Hochbergowie byli trzecią najbogatszą rodziną w Niemczech, a siódmą w Europie. Zobaczyli ponadto liczne stare zdjęcia ilustrujące życie Hochbergów oraz 300-osobowej służby, które wykonał Louis Hardouin – francuski szef kucharzy zamkowych. W 1941 r. zamek zostaje przejęty przez władze, a Hochbergowie oskarżeni o „zdradę” (synowie Daisy i Jana Henryka XV walczyli przeciw Hitlerowi – Jan Henryk XVII – w wojsku angielskim, a Aleksander w wojsku polskim u boku gen. Sikorskiego). W zamku prowadzano intensywne prace, przypuszczalnie przygotowywano go na jedną z głównych kwater Hitlera. W tym czasie powstają także podziemne tunele pod Zamkiem oraz Dziedzińcem Honorowym. Zamek Książ jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce - po krzyżackim zamku w Malborku oraz Wawelu - Zamku Królewskim w Krakowie. Książę Bolko VI von Hochberg – wnuk księżnej Daisy mieszka na stałe w Monachium i odwiedza zamek swoich przodków.

Drugą, bardzo interesującą częścią lekcji zamkowej było zwiedzenie przez kamiennogórzan najciekawszych zamkowych pomieszczeń. Po wyjściu z Sali Kinowej, na półpiętrze, zobaczyli zdjęcia Rodziny Hochbergów (od księcia Jana Henryka XI po księcia Bolka VI), a przewodniczka Ewa Włodarczyk przybliżyła im dzieje rodu. Stąd udali się na zwiedzanie reprezentacyjnych, barokowych komnat zamkowych rozpoczynając od Sali Wystaw, gdzie zobaczyli wystawę „Metamorfozy Zamku Książ” – obrazów z dawnej kolekcji Jana Henryka XV von Hochberga i księżnej Daisy, które przed 1942 r wisiały w zamkowych salach i po 70 latach powróciły do niego. Jest tu m.in. scena z „Metamorfoz Owidiusza” z wyobrażeniem Pana ścigającego nimfę Syrinks oraz cykl obrazów Stephana Kesslera przedstawiających biblijną historię syna marnotrawnego. Z Sali Wystaw weszli do Salonu Zielonego - z licznymi złoceniami oraz lustrzanym odbiciem (rokokowy sufitowe plafony i mozaika na podłodze, naprzeciwległe ściany) oraz barokowym kominkiem z czerwonego marmuru. Duże wrażenie wywarło na nich kolejne pomieszczenie - Sala Maksymiliana, którą cechuje niezwykła symetria (naprzeciw trzech okien znajdują się trzy balkony). oraz wspaniały plafon z malowidłem Feliksa Antoniego Schefflera o tematyce mitologicznej przedstawiające Pegaza i Atenę w otoczeniu dziewięciu muz. Ściany Sali zdobią m. in. dwanaście pilastrów symbolizujących dwanaście miesięcy, marmurowe kominki zdobione rzeźbami mitologicznych postaci – Sfinks oraz wazonami z orłem w koronie. W Salonie Białym widzieli m.in. portret 6-letniego chłopca z XVIII w. przedstawiony w pudrowanej peruce, reprezentacyjnym stroju z jedwabnej satyny i szpadą u boku, a także oryginalny barokowy kominek z różowego marmuru. W Salonie Chińskim (Orientalnym) zobaczyli kryształowy żyrandol wykonany w Murano. Ściany zdobią tkaniny z orientalnymi motywami oraz stiukowe dekoracje. W Salonie Gier, znajdują się intarsjowane i inkrustowane meble. Natomiast w Gabinecie Włoskim, przewodniczka zwróciła uwagę na XVIII-wieczny drewniany strop o motywach mitologicznych, przedstawiający Florę – boginię kwiatów. Ponadto zobaczyli 100-letnią szafę i dębową skrzynię podróżną z 1724 r.. Po wyjściu z tego salonu zobaczyli szafę, za którą znajdowało się przejście do zamkowych podziemi oraz gniazdo centralnego odkurzacza. Na zakończenie zwiedzania dziedzictwa Hochbergów Ewa Włodarczyk zaprosiła ich do zamkowych podziemi, gdzie zobaczyli mury najstarszej części Zamku Książ oraz dwie makiety przedstawiające zamek przed 1907 r. oraz po wielkiej przebudowie w latach 1907-1938. Stąd zeszli do odkrytego fragmentu zamkowych skał, którego dotknięcie gwarantuje spełnienie pomyślanego życzenia, którego nikomu się nie zdradziło. Nie było uczestnika wycieczki, który nie dotknąłby skalnej ściany. Po opuszczeniu zamkowych wnętrz przewodniczka pokazała im jeszcze fragment zamkowych podziemi budowanych podczas II wojny światowej przez więźniów filii obozu koncentracyjnego „Gross-Rosen”.

Po wyjściu z podziemi na tarasy zamkowe uczestnicy wycieczki, na Tarasie Flory, zrobili sobie wspólne, pamiątkowe zdjęcie z przewodniczką Ewą Włodarczyk, której podziękowali za ciekawie przedstawienie historii Zamku Książ oraz oprowadzenie po zamkowych salonach w miłej turystycznej atmosferze. Po pożegnaniu się z przewodniczką znaleźli jeszcze czas na drobne pamiątkowe zakupy w zamkowym sklepie.

Z parkingu obok Stadniny Koni autokarem, pełni wrażeń ze zwiedzenia najciekawszych komnat rodziny Hochbergów, powrócili do Kamiennej Góry.

Opiekę nad uczestnikami wycieczki edukacyjno-przyrodniczej sprawowali Małgorzata Bąk i Paulina Kuliś - wychowawczynie klas oraz Olga Więcławska, Urszula Herma, Marcin Tadeusz oraz Jerzy Rubach – Instruktor Krajoznawstwa Regionu PTTK.

REKLAMA

ds21