aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
PTSM-JR

W dniu 17 listopada 2018 roku członkowie Szkolnego Koła Turystyczno-Krajoznawczego ze Szkoły podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze wybrali się na jesienną wycieczkę wiodącą przez Góry Lisie w ramach cyklu ?W harmonii z przyrodą?, który organizowany jest dla młodych mieszkańców naszego miasta przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Po. przyjeździe minibusem ?Zwiedzaczka? na przystanek PKS przy Urzędzie Gminy w Marciszowie najwytrwalsi członkowie ?Kompasika? żwawo wyruszyli za czerwonymi znakami turystycznymi w kierunku Marciszowskich Stawów położonych przy potoku Sierniawa. Trasa wycieczki przebiegała przez obszar RUDAWSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO, jednego z dwunastu parków krajobrazowych województwa dolnośląskiego. Został on utworzony w 1989 r i zajmuje 15705 ha powierzchni (oraz dodatkowo 6600 ha otuliny). Leżące w granicach Rudawskiego Parku Krajobrazowego krótkie pasmo Gór Lisich, których najwyższym szczytem jest Bucza Góra, w całości okryta jest lasami zajmującymi około 57% powierzchni Rudawskiego Parku Krajobrazowego.

Po wejściu na teren Rudawskiego Parku Krajobrazowego dotarli do chatki Koła Łowieckiego ?Rogacz? gdzie zrobili sobie krótki odpoczynek. Następnie, kontynuowali swoją sobotnią wędrówkę czerwonym szlakiem turystycznym przez Góry Lisie, którą umilały im promyki jesiennego słońca. Po spotkaniu zielonych znaków ŚCIEŻKI DYDAKTYCZNEJ opuścili czerwony szlak biegnący do Raszowa i skierowali się ścieżką do Osiedla Antonówka. Na łące doprowadzającej ich do leśnego cmentarza z II wojny światowej mogli zobaczyć liczne stanowiska dziewięćsiłów bezłodygowych ? gatunek roślin z rodziny astrowate, kwitnących od lipca do września. Roślina objęta częściową ochroną jest symbolem odznaki Turysta Przyrodnik. Po dojściu do otoczonego szpalerem bukowych drzew położonego powyżej osiedla cmentarza zobaczyli trzy kwatery ze zbiorowymi mogiłami,, na których znajdowały się znicze zapalane przez mieszkańców Antonówki. Podczas II wojny światowej znajdowała się tutaj niemiecka fabryka amunicji.

Po krótkim odpoczynku w Antonówce opuścili Rudawski Park Krajobrazowy, którego tereny objęte są także inną formą ochrony przyrody SPECJALNĄ STREFĄ OCHRONY SIEDLISK ?NATURA ? 2000? ? RUDAWY JANOWICKIE ul. Jesionową biegnącą wśród starych okazałych drzew spacerowali do Kamiennej Góry. W trakcie wędrówki zobaczyli na niewielkim wzgórzu pomnik z 1890 r. upamiętniający defiladę wojsk koalicji antynapoleońskiej, którą ze wzgórza oglądali król Prus Fryderyk Wilhelm III oraz car Rosji Aleksander I, którzy w tym czasie gościli w pałacu Kreppelhof (po II wojnie światowej Grodztwo)..

Po dojściu do Kamiennej Góry spacerowali POMNIKOWĄ ALEJĄ DĘBÓW SZYPUŁKOWYCH znajdującą się przy ul. Zamkowej, obok ruin pałacu Grodztwo. W latach 1560-1569 Hans I Schaffgotsch ? założyciel kamiennogórskiej gałęzi rodu rycerskiego, zainicjował przebudowę starej wieży obronnej na jedną z najokazalszych rezydencji pałacowych na Dolnym Śląsku. Ród ten, przez pięć pokoleń, był właścicielem pałacu do czasów wojny trzydziestoletniej (1618-1648). Pałac, przez kilka wieków niezamieszkały, hrabia von Promnitz w 1765 r. podarował swojemu siostrzeńcowi Friedrichowi zu Stolberg-Wernigerode. W 1827 r. gościł w nim księże Fryderyk Wilhelm, przyszły król Prus Fryderyka Wilhelma IN,. W II połowie XIX w. gruntownej przebudowy pałacu w stylu neorenesansowym dokonał Eberhard hrabia zu Stolbeg-Wernigerode. Budowla pozostawała własnością tego rodu aż do 1945 r.. Pałac od pożaru w 1964 r. pozostaje w ruinie.

Stąd powrócili do swojej szkoły, gdzie zakończyli swoją przyrodniczo-krajoznawczą wycieczkę podczas której zdobyli po 13 pkt. do Górskiej Odznaki Turystycznej oraz po 13 pkt. do odznaki Turysta Przyrodnik. W trakcie trwania wycieczki opiekunka koła Emilia Nieczyperowicz wypełniła normę (co najmniej 360 pkt.) na GOT w stopniu małym srebrnym, a Amelia Policht spełniła warunek (co najmniej 50 pkt.) do zdobycia odznaki Turysta Przyrodnik w stopniu popularnym.

Opiekunami młodych turystów byli: Emilia Nieczyperowicz ? opiekunka Koła oraz Jerzy Rubach ? Przodownik Turystyki Górskiej oraz Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

 

REKLAMA