aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. PTSM-JR

W dniu 28 listopada 2018 r. uczniowie klasy II c ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze, wybrali się na swoją pierwszą klasową lekcję muzealną do Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze uczestnicząc w cyklu lekcji muzealnych ?Zapraszamy do muzeum? organizowanych dla młodych mieszkańców naszego miasta ph. ?Kamienna Góra ? moje miasto? przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych i Muzeum Tkactwa przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Kamiennogórscy drugoklasiści w Muzeum Tkactwa spotkali się z Małgorzatą Ogonowską ? dyrektorem Muzeum, która powitała przybyłych oraz zaprosiła ich na wspólny spacer połączony ze zwiedzaniem muzealnych wystaw. Głównym celem ciekawej lekcji muzealnej było zapoznanie drugoklasistów z działalnością muzeum i jego zadaniami (opieka nad zbiorami, organizacja wystaw i kulturotwórcza rola muzeum) oraz pracą muzealników.

Już w pierwszej sali na piętrze uczestnicy lekcji muzealnej zobaczyli liczne obrazy, rzeźby oraz meble. Większość z nich odwiedziła już mury kamiennogórskiego muzeum będąc w przedszkolu, dlatego chętnie wypowiadali się na postawione przez prowadzącą pytanie ? Co to jest muzeum?. Oglądając eksponowane w sali rzeźby dowiedzieli się, że są to rzeźby drewniane polichromowane, czyli pokryte wieloma kolorami. Ponadto poznali różnicę pomiędzy zabytkiem a dziełem sztuki.

Na korytarzu zobaczyli m. in. wystawę prezentującą historię ponad 300-letniego kościoła Łaski, a w kolejnym pomieszczeniu zobaczyli ekspozycję numizmatów tworzących tzw. skarb z Dębrznika. Skarb 6360 monet srebrnych z XV i XVI w., w którym dominują monety ze Śląska czeskiego, został znaleziony przez rolnika i przekazany do Muzeum Tkactwa.

Natomiast na drugim piętrze zobaczyli narzędzia i urządzenia związane z procesem powstawania tkaniny, wśród których były m. in.: międlice i cierlice, szczotki, grzebienie, przęślice, wrzeciona, kołowrotki oraz krosna. Ponadto dowiedzieli się, że Muzeum posiada najliczniejszą kolekcję, liczącą 870 eksponatów, przedmiotów używanych w procesie obróbki lnu i wełny, przygotowania przędzy i wyrobu tkaniny. W dwóch kolejnych pomieszczeniach zobaczyli bogaty zbiór sprzętów domowych i narzędzi służących ludności zgromadzonych na stałej wystawie ?W izbie?. Jedna z uczennic odczytała na jednym z eksponatów napis ?MTD-1500S?, a Małgorzata Ogonowska powiedziała, że każdy eksponat ma swój numer katalogowy oraz zdjęcie w dokumentacji prowadzonej przez muzeum. Odczytany napis oznacza ?Muzeum Tkactwa Dolnośląskiego, numer eksponatu w ewidencji muzeum oraz Dział Sztuki. W 2011 r. nastąpiła zmiana nazwy muzeum, które mieści się w XVIII-wiecznej kamienicy mieszczańskiej Fischerów, na Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze.

Następnie windą dotarli do pomieszczenia, w którym zobaczyli m. in. drewniane rzeźby polichromowane oraz usłyszeli, że dwie z zostały wykonane ponad 500 lat temu. W kolejnym pomieszczeniu zobaczyli rysunki wybitnego polskiego malarza i grafika Edwarda Dvurnika, które mają ok. 50 lat. Stąd przeszli do ?Salonu mieszczańskiego? ? stałej wystawy prezentującej meble i sprzęty mieszczańskie oraz liczne portrety. W oszklonych gablotach ich wzrok przykuły ?kapelusze? - zbiór czepców śląskich, o których opowiedziała im Małgorzata Ogonowska.

Uczestnicy lekcji muzealnej zobaczyli również kolejną stałą muzealną wystawę ?Z dziejów tkactwa ludowego? z bogatą kolekcją sprzętów do obróbki lnu i sprzętów tkackich, w tym krosna, kołowrotki oraz przęślice. W zasobach muzeum znajduje się także krosno żakarda, które dało początek rozwiązań technicznych początkujących komputeryzację. W ostatnim zwiedzanym pomieszczeniu, w wystawą czasową, zobaczyli tkaninę z licznymi wzorami wykonanymi przy użyciu stempli tkackich. Jedna z uczennic odszukała na tkaninie wzór cukiernicy, a jeden z uczniów odszukał wśród eksponatów wystawy stempel służący do jej wykonania.

Większość z uczniów chciałaby w przyszłości pracować w muzeum, a na zakończenie bardzo ciekawej lekcji muzealnej ?Zapraszamy do muzeum? na dziedzińcu zrobili sobie wspólne, pamiątkowe zdjęcie z MAŁGORZATĄ OGONOWSKĄ i podziękowali jej za ciekawe wiadomości o działalności Muzeum Tkactwa oraz mile spędzony czas. Ponadto umówili się na kolejne muzealne spotkanie.

Opiekunami kamiennogórskich drugoklasistów byli Beata Galica-Nowak ? wychowawczyni klasy oraz Jerzy Rubach ? Instruktor Krajoznawstwa Regionu PTTK.

REKLAMA