Drukuj

fot. PTSM-JR

W dniu 21 czerwca 2022 roku uczniowie dwóch  klas II b, członkowie Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, oraz III b ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze, uczestniczyli w ciekawej wycieczce edukacyjno-przyrodniczej do ZOO w Lubinie. Kamiennogórscy młodzi przyrodnicy aktywnie włączyli się do „Cyklu wycieczek edukacyjnych do centrów edukacji oraz wycieczek popularnych rozwijających zainteresowania krajoznawczo-przyrodnicze młodych mieszkańców Kamiennej Góry”, który organizowany jest przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

Korzystając z piękniej słonecznej pogody kamiennogórscy miłośnicy przyrody wybrali się autokarem PKS Kamienna Góra do Lubinia, gdzie w 2014 r. w zrewitalizowanym Parku Wrocławskim, na obszarze 14,47 ha, utworzono ogród zoologiczny, którego jednostką zarządzającą zostało Centrum Edukacji Przyrodniczej.

Po przyjedzie autokarem PKS Kamienna Góra do Lubinia i przejściu przez główną bramę ZOO z napisem „Park Wrocławski” podeszli pod tablicę informacyjną z planem ogrodu zoologicznego, z którego dowiedzieli się m. in., że do dyspozycji zwiedzających są trzy szlaki: Ptaków, na który składa się 13 wolier, Zwierząt Wiejskich z zagrodami gospodarskimi oraz Zwierząt Wymarłych z pełnowymiarowymi figurami prezentujących prehistoryczne gady. Na jego terenie rośnie również 16 okazałych, starych drzew , które objęte są  prawną formą ochrony przyrody jako pomniki przyrody.  

Po dojściu do budynku edukacyjnego z kawiarnią postanowili odpocząć po podróży i zjeść drugie śniadanie, a uczestników wycieczki przywitały pawie indyjskie, które żyją poza wolierami w środowisku naturalnym . Następnie spacerując alejkami Szlaku Ptaków skupiający największą część kolekcji zwierząt lubińskiego ogrodu zoologicznego mogli podziwiać ponad 50 gatunków dzikich ptaków, gnieżdżących się głownie w najstarszej części parku – łęgach. Ich wzrok przykuły m. in. najliczniejsze w ZOO bażanty, żurawie, gęsi, bociany, orły i bieliki, papugi, a także sowy z puchaczami na czele, które są największym gatunkiem sów na świecie. Ponadto zobaczyli pływające w stawie dydaktycznym łabędzie nieme i kaczki krzyżówki.

Spacerując Szlakiem Zwierząt Wiejskich w gustownych zagrodach zobaczyli liczne zwierzęta gospodarskie. Wśród nich były liczne gatunki kur w kurnikach, kozy, owce, króliki, perlice, a na dużych wybiegach pasły się alpaki, kuce, osły oraz krowa białogrzbieta. Wiele radości uczestnikom wycieczki edukacyjno-przyrodniczej sprawiła możliwość wejścia do jednej z zagród i swobodny kontakt z przebywającymi w niej zwierzętami.

Dużo radości, szczególnie lubianą przez najmłodszych odwiedzających lubińskie ZOO, sprawił im spacer Szlakiem Wymarłych Zwierząt wraz ze strefą tematyczną Epoka Lodowcowa prezentująca pełnowymiarowe figury prehistorycznych gadów. Wędrując alejkami szlaku zobaczyli m. in. mamuta włochatego, tygrysa szablozębnego, jelenia olbrzymiego oraz liczne grono wymarłych dinozaurów z tyranozaurem i brachiozaurem na czele, przy których zrobili sobie wspólne zdjęcia. Dużą radość sprawiły in olbrzymie jaja brachiozaura, do których niektórzy z nich chętnie wchodzili.

W trakcie poznawczego spaceru alejkami wszystkich trzech, zwierzęcych szlaków cały czas dziewczęta i chłopcy bardzo chętnie fotografowali „mieszkańców” tego urokliwego ogrodu zoologicznego tworząc bogate kolekcje zdjęć z wizyty w ZOO – Centrum Edukacji Przyrodniczej. Po zakończeniu aktywnego zwiedzania ptasich wolier, zagród zwierząt wiejskich oraz figur gadów udali się do ogrodowej kawiarenki na ciepły posiłek, zgodnie z indywidualnymi zamówieniami. Na zakończenie bardzo udanego pobytu z lubińskim ZOO utworzonym na terenie zrewitalizowanego Parku Wrocławskiego bardzo chętnie skorzystali z będących do ich dyspozycji dużych placów zabaw, gdzie mogli swobodnie wykorzystać czas wolny, a niektórzy z nich rozegrali partę szachów korzystając z plenerowej szachownicy.

Po zakończeniu swojej pierwszej wizyty w bardzo interesującym ogrodzie zoologicznym udali się na „parking”, skąd oczekującym na nich cały czas autokarem w wesołych nastrojach i pełni przyrodniczych wrażeń  oraz kolekcjami pamiątkowych zdjęć powrócili do Kamiennej Góry.

Opiekę nad młodymi przyrodnikami sprawowali: Beata Galica-Nowak i Izabela Sproch – wychowawczynie klas, Anna Chamot – nauczyciel oraz Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.