aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. PTSM-JR

W dniu 1 października roku członkowie Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego KOMPASIK przy Szkole Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze, korzystając z pięknej, słonecznej pogody, uczestniczyli w wycieczce krajoznawczo-przyrodniczej w ramach cyklu wycieczek ?W harmonii z przyrodą?, który jest organizowany dla młodych kamiennogórzan przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.Po przyjeździe na parking na Przełęczy Karpnickiej podeszli do pierwszej tablicy informacyjnej ŚCIEŻKI DYDAKTYCZNEJ ?W POSZUKIWANIU ORŁA WĘDROWNEGO? wykonanej przez Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych Oddział w jeleniej Górze oraz zapoznaniu się z przebiegiem trasy sobotniej wycieczki wyruszyli za niebiesko-zielonymi znakami turystycznymi w kierunku schroniska PTTK ?Szwajcarka? w Sokolich Gór, które są częścią RUDAWSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO utworzonego w 1989 r. Po drodze zobaczyli malownicze granitowe skałki ? SOKOLIKI, które były jednym z celów turystycznej wyprawy. Po dojściu na polanę przy schronisku zobaczyli drewniany rogal z turystycznymi drogowskazami prezentującym wszystkie pięć kolorów znaków, którymi malowane są szlaki turystyczne. Po krótkim odpoczynku żwawo wyruszyli czerwonym szlakiem w kierunku Sokolika (642 m.n.p.m.), z którego szczytu mogli podziwiać, przy bardzo dobrej widoczności, krajobraz Rudaw Janowickich, Gór Kaczawskich, Karkonoszy z najwyższym szczytem ? Śnieżką (1603 m.n.p.m.) oraz Gór Izerskich. Następnie czarnym szlakiem wspięli się na najwyższy szczyt Sokolich Gór ? Krzyżną Górę (654 m.n.p.m.) z charakterystycznym 7-metrowym żelaznym krzyżem wystawionym w 1830 roku. Ponadto zobaczyli nikłe ślady warownego średniowiecznego zamku Sokolec zniszczonego w czasie wojen husyckich w 1434 roku. Natomiast po zejście z Krzyżnej Góry zobaczyli Husyckie Skały i po krótkim pobycie w ich cieniu zeszli do schroniska ?Szwajcarka?, gdzie zapoznali się z przebiegiem dalszej wędrówki przy tablicy informacyjnej oraz zrobili sobie dłuższy odpoczynek w cieniu okazałej LIPY DROBNOLISTNEJ ? POMNIKA PRZYRODY. Historię oraz budowę Sokolich Gór przybliżały młodym turystom kolejne tablice informacyjne ścieżki dydaktycznej ?W poszukiwaniu sokoła wędrownego?. Wędrówkę po Sokolich Górach w słoneczny dzień wybrało wielu miłośników aktywnego spędzania czasu wolnego na szlakach turystycznych, z którymi pozdrawiali się mówiąc mijanym turystom ?dzień dobry?.

Po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia na tle drewnianego budynku ?Szwajcarki? zbudowanego w 1823 roku wyruszyli za niebiesko-zielonymi znakami turystycznymi, leśnymi dróżkami, w kierunku Rozdroża pod Jańską Górą, gdzie zrobili sobie kolejny krótki odpoczynek oraz zobaczyli urokliwą granitową skałkę FAJKĘ. Następnie, już tylko zielonym szlakiem, dotarli do potoku Janówka oraz interesujących granitowych skałek ? KROWIAREK. Przy wiacie turystycznej postanowili odpocząć przed ostatnim podczas sobotniej wędrówki podejściem do malowniczych ruin piastowskiego ZAMKU BOLCZÓW (560 m.n.p.m.). Wielką atrakcję turystyczną stanowią tu podwórce zamkowe, basteja, barbakan, brama, sucha fosa i okna strzelnicze. Na jednym z podwórców roście WIĄŻ GÓRSKI ? POMNIK PRZYRODY, a za zamkowymi murami rośnie POMNIKOWY BUK ZWYCZAJNY. Po zwiedzeniu ruin zamku oraz zrobieniu pamiątkowego zdjęcia na ich tle zielonym szlakiem, początkowo bardzo kamienistym, zeszli do Janowic Wielkich, gdzie do stacji PKP doprowadziła ich POMNIKOWA ALEJA JARZĘBÓW SZWEDZKICH..   

Pełni wrażeń ze swojej pierwszej w nowym roku szkolnym sobotniej wycieczki, podczas której debiutowało dziesięciu nowych członków KOMPASIKA  powrócili autokarem do Kamiennej Góry, gdzie obok budynku szkolnego zakończyli trwającą 8,5 godziny wycieczkę.

Młodzi turyści zdobyli po 22 punkty do Górskiej Odznaki Turystycznej, 27 punktów do odznaki Turysta Przyrodnik oraz do 3 punktów do Regionalnej Odznaki Krajoznawczej.

Opiekę nad młodzieżą sprawowali Emilia Nieczyperowicz - opiekunka koła oraz Jerzy Rubach ? Przodownik Turystyki Górskiej, Instruktor Ochrony Przyrody i Instruktor Krajoznawstwa Regionu.

REKLAMA