aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

PTSM-JR

W dniu 17 listopada 2016 r. uczniowie dwóch klas III b oraz III c ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze wybrali się na wycieczkę w ramach cyklu ?poznajemy Zabytki i Obiekty Przyrodnicze naszego regionu? organizowanego dla młodych mieszkańców naszego miasta przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.Młodzi kamiennogórzanie po przyjeździe do Chełmska Śląskiego pierwsze swoje kroki skierowali do zespołu drewnianych podcieniowych domów tkaczy tzw. ?Dwunastu Apostołów? zbudowanych w 1707 r. przez cystersów z Krzeszowa dla tkaczy lnu, którzy zostali sprowadzeni z Czech. W jednym z nich znajduje się Izba Tkacka Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Chełmska Śląskiego, w której spotkali się z panią Teresą Sobalą, która podczas interesującej prelekcji zapoznała ich z dziejami tkactwa ludowego w Chełmsko Śląskim oraz przeznaczeniem poszczególnych pomieszczeń domu tkacza, które były szczegółowo zaprojektowane przez cystersów, którzy wnieśli ogromny wkład w rozwój tkactwa na Śląsku. Młodzi kamiennogórzanie dowiedzieli się, że pierwotnie wybudowano 17 domów tkaczy, gdyż oprócz zespołu jedenastu domków tkaczy ?Dwunastu Apostołów? powstały także domy tzw. Czterech Ewangelistów (Marek, Jan, Łukasz i Mateusz),  Dom bez podcieni oraz ?12 Apostoł ? Judasz?. Domy wybudowano nad potokiem (w wodzie moczono płótno) na południowym zboczu gór, gdzie intensywne słońce wybielało płótno, a rosnące w okolicy drzewa dawało drewno, które po odpowiednim spalaniu dawało produkt potrzebny do bielenia tkanin (tzw. potaż), a len przechowywano na strychach pod strzelistymi dachami.

W Izbie Tkackiej uczestnicy wycieczki zobaczyli również różnorodne narzędzia używane do produkcji tkanin. Podczas spotkania Teresa Sobala opowiedziała trzecioklasistom o lnie, uprawnej roślinie użytkowej, której odmiany mienią się całą paletą barw. Ludność Chełmska Śląskiego przez długie lata zajmowała się tkactwem. Każde z nich mogło również samodzielnie dotknąć wiązki lnu oraz spróbować jak smakują jego nasiona. Słuchając opowiadania o kolejnych czynnościach związanych z obróbką lnu część z nich samodzielnie, pod okiem prowadzącej zajęcia, poznać na czym polegało międlenie lub trzepanie lnu. Ponadto zobaczyli drewniane krosno poziome, które służyło tkaczowi do produkcji tkaniny. Wszystkie czynności przy jego obsłudze były wykonywane przez tkacza przy pomocy rąk i nóg. Po naciśnięciu podnóżków stopami, nicielnice podnosiły grupę nici osnowy, tworząc przesmyk, przez który przeprowadzano wątek (zespół nici biegnących w poprzek tkaniny, prostopadle do kierunku nici osnowy. W trakcie tej czynności wątek łączy się z osnową tworząc tzw. splot tkacki. Ostatnią czynnością tkacką poznaną i próbowaną przez jednego z uczestników wycieczki było dobijanie, dosuwanie kolejnych nici wątku. Ponadto dowiedzieli się m. in. dlaczego warto nosić ubrania z tkanin naturalnych.

Na zakończenie swojego pierwszego spotkania z historią tkaczy chełmskich oraz przeróbką lnu zostali zaproszeni przez Teresę Sobalę na warsztaty tkackie oraz zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie na tle zespołu domów tkaczy ?12 Apostołów? serdecznie dziękując za interesujące zajęcia i mile spędzony czas w Izbie Tkackiej.  

Już wyjeżdżając z gościnnego Chełmska Śląskiego, zza szyb autokaru zobaczyli, przy ul. Kamiennogórskiej 21, jedyny dom z tzw. ?Siedmiu Braci? pozostały w nienaruszonym stanie. Dawny zespół siedmiu domów zbudowano w 1763 roku. Podobnie jak ?12 Apostołów? został wzniesiony przez krzeszowskich cystersów, dla rzemieślników z tym, że w nich mieszkali i pracowali tkacze adamaszku sprowadzeni tutaj z Bawarii. Były to domy częściowo murowane parterowe, szczytowe, z podcieniami i wysokim dachem. Niestety, sześć pozostałych domów tkaczy adamaszku po 1945 r  uległy zniszczeniu.

Opiekunami młodych turystów byli: Anna Chamot i Barbara Hnisdiłów wychowawczynie klas, Monika Bielak, Wioletta Fląt, Katarzyna Reszczyńska-Inglot, Ewa Witwicka ? rodzice oraz Jerzy Rubach ? Instruktor Krajoznawstwa Regionu PTTK.

REKLAMA